لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

احمد خاتمی: خامنه‌ای گفت خبرگان باید چند رهبر در آستین داشته باشند


احمد خاتمی می‌گوید آیت‌الله خامنه‎‌ای یک بار "بزرگوارانه" گزارشی از دفتر خود را به مجلس خبرگان ارسال کرده است.
احمد خاتمی می‌گوید آیت‌الله خامنه‎‌ای یک بار "بزرگوارانه" گزارشی از دفتر خود را به مجلس خبرگان ارسال کرده است.

احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان تایید کرد که کمیته‌ای از نمایندگان این مجلس درباره جانشین‌های احتمالی آیت‌الله خامنه‌ای تحقیق و بررسی کرده‌اند اما تاکید کرد مجلس خبرگان "در شرایط کنونی" به دنبال تعیین رهبر نیست.

به گفته این عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران، آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که "خبرگان باید چندین رهبر در آستین داشته باشند."

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تازگی عنوان کرده بود که خبرگان آماده می‌شود تا "هر وقت که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید" تصمیم گیری کند.

این سخنان آقای هاشمی در کنار اعلام آمادگی او برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان در روزهای اخیر خبرساز شده و حتی باعث شده تا روزنامه اصولگرای رسالت، او را به طور ضمنی تهدید به حصر خانگی کند.

احمد خاتمی که در نخستین روز ثبت‌نام مجلس خبرگان رهبری از حوزه کرمان نام‌نویسی کرد، به خبرنگاران گفت: " گروهی از برجستگان خبرگان از کمیسیون اصل ۱۰۹ و ۱۱۱ انتخاب شدند. نه اینکه آن‌ها رهبر تعیین کنند، بلکه کسانی که در مظان رهبری هستند راجع به آن‌ها تحقیق و بررسی شود."

به گفته آقای خاتمی، این کمیته با رعایت "رازداری" این بررسی را انجام داده و اسامی افراد به دست آمده تنها در اختیار رهبر جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت.

او در مخالفت با نظر هاشمی رفسنجانی تاکید کرد که در متن قانون اساسی "نظارت بر رهبری" به عنوان وظیفه خبرگان ذکر نشده و آیت‌الله خامنه‎‌ای خود یک بار "بزرگوارانه" گزارشی از دفتر خود را به مجلس خبرگان ارسال کرده است.

XS
SM
MD
LG