لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

نماینده آمریکا در امور ایران خواستار پایان اعتصاب غذای «بری روزن» گروگان پیشین جمهوری اسلامی ایران شد


رابرت مالی (راست) نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران و بری روزن که از روز چهارشنبه اعتصاب خود را در وین آغاز کرد.
رابرت مالی (راست) نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران و بری روزن که از روز چهارشنبه اعتصاب خود را در وین آغاز کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، شامگاه چهارشنبه ٢٩ دی با انتشار توئیتی از بری روزن گروگان سابق ایران خواست که به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

بری روزن این هفته در گفتگو با صدای آمریکا گفته بود که برای حمایت از همه آمریکایی‌های زندانی در ایران، به وین اتریش می‌رود و اعتصاب غذا می‌کند. او که در ۷۵ سالگی است، روز چهارشنبه اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

رابرت مالی چهارشنبه شب در حساب توئیتر خود از دیدار با آقای روزن خبر داد و نوشت که از دیدار با بری روزن مفتخر است.

آقای مالی در ادامه توئیت خود افزوده که از تعهد آقای روزن به افراد خارجی/دوتابعیتی غیرقانونی بازداشت‌شده در ایران متاثر است. وی گفت: «این بحران، توجه کامل ما را دارد.»

رابرت مالی در پایان توئیت خود از آقای روزن خواست که با پایان دادن به اعتصاب غذایش، از سلامتی خود محافظت کند.

پیشتر، بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که اعتصاب غذای خود را آغاز کرد، از دیدار با رابرت مالی خبر داده و گفته بود با آقای مالی «گفت‌و‌گوی خیلی خوبی» داشته است اما به دلیل «محرمانه» بودن محتوای آن، از ذکر جزئیات خودداری کرده بود.

بری روزن یکی از دیپلمات‌های آمریکایی بود که در زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط افراد حامی حکومت تازه تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، گروگان گرفته شد. این هفته، مصادف با چهل و یکمین سالگرد آزادی او است.

وی به تازگی در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت برای توافق با ایران، جمهوری اسلامی باید ابتدا همه گروگان‌ها را آزاد کند و دوم این که اگر ایران بار دیگر گروگان‌گیری کرد، هرگونه توافقی باید لغو شود.

XS
SM
MD
LG