لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

بری روزن به صدای آمریکا: ایران باید پیش از هر توافقی گروگان‌ها را آزاد کند


بری روزن، عکس از آرشیو
بری روزن، عکس از آرشیو

بری روزن، یکی از دیپلمات‌های پیشین آمریکایی که در پی اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط نیروهای حامی جمهوری اسلامی ایران گروگان گرفته شده بود، اعلام کرد می‌خواهد به وین برود و در همبستگی با شهروندان خارجی که در ایران «گروگان» گرفته‌شده‌‌اند، اعتصاب غذا کند.

آقای روزن در گفت‌وگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت برای توافق، ایران ابتدا باید همه گروگان‌ها را آزاد کند و دوم این که اگر ایران بار دیگر گروگان‌گیری کرد، هرگونه توافقی باید لغو شود.

بری روزن در مورد تصمیم خود برای اعتصاب غذا گفت:‌ «من تصمیم به اعتصاب غذا گرفتم چون به نظرم زمان مناسبی است و در حالی که مذاکرات هسته‌ای با ایران در حال انجام است، باور من این است که به ایران نمی‌شود اعتماد کرد چرا که بیش از ۴۰ سال است گروگان‌گیری می‌کند. من می‌خواهم جمهوری اسلامی را متقاعد کنم که تاریخ فرهنگی ایران را درک کند و این رویه دیپلماسی گروگان‌گیری را متوقف کند که بیش از چهار دهه است انجام می‌‌دهد.»

بری روزن در ادامه گفت:‌‌ «می‌خواهم ایالات متحده پیرو چیزی باشد که پرزیدنت بایدن گفت و آن قرار دادن حقوق بشر در مرکز سیاست خارجی آمریکا است. از این رو به نظرم مناسب است که من اعتصاب غذا کنم تا هر دو طرف درک کنند انسانیت در چه موردی است. این در مورد انسانیت است و به طور کل ربطی به سیاست ندارد. به نظر من، ایران از مسیر تاریخ فرهنگی خود خارج شده و به بیراهه رفته است.»

آقای روزن افزود: «تاریخ فرهنگی ایران می‌گوید یک میهمان، یک خارجی نقش بسیار مهمی در جامعه دارد و باید به عنوان بخشی از فرهنگ ایرانی مورد قبول قرار گیرد. به شاعران بزرگ پارسی از جمله سعدی نگاه کنید، همان استاد سخن که به ایران در مورد اخلاق و اخلاقیات آموزش می‌دهد و باور کنید شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» همه چیز را در مورد انسانیت می‌گوید که همه مردم با هم متصل هستند. اگر یک نفر آسیبی ببیند، این معنایش این است که تمامی جهان آسیب دیده است. من می‌خواهم ایران زیر حاکمیت این رژیم بیدار شود و به تاریخ فرهنگی خود بازگردد.»

شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» همه چیز را در مورد انسانیت می‌گوید که همه مردم با هم متصل هستند. اگر یک نفر آسیبی ببیند، این معنایش این است که تمامی جهان آسیب دیده است. من می‌خواهم ایران زیر حاکمیت این رژیم بیدار شود و به تاریخ فرهنگی خود بازگردد
بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران

بری روزن در واکنش به این پرسش که «بار گذشته که چنین توافقی امضا شد، سیامک و باقر نمازی گروگان گرفته شده بودند و آزاد نشدند و هنوز هم آن‌جا هستند و در جریان مذاکرات جیسون رضائیان دستگیر شد و بعد از امضای توافق هم نزار زکا و ژیو وانگ بازداشت شدند» و آیا تقابل زمانی آن توافق و این دستگیری‌ها بود که باعث شد بار دیگر و در حالی که مذاکره‌ای در جریان است تصمیم به این کار بگیرد، گفت:‌ «بله، دقیقا.»

او افزود: «من حس می‌کنم که در این مذاکرات، اول باید گروگان‌ها آزاد شوند و اگر به هر شکل یا نوعی جمهوری اسلامی ایران باز گروگان‌‌گیری کند، توافق باید لغو شود. من می‌خواهم تمامی گروگان‌ها همین الان و پیش از هرگونه توافقی آزاد شوند. وقتی هم که توافقی حاصل شد، می‌خواهم مطمئن شوم ایران بداند که اگر بار دیگر گروگان‌گیری کند، هر توافقی که انجام شده باشد،‌ ملغی می‌شود.»

بری روزن همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا دولت یا وزارت خارجه آمریکا به تصميم اعتصاب غذای او واکنش نشان داده‌اند یا با او تمای گرفته‌اند، ضمن تایید تماس مقامات با او گفت:‌ «البته محرمانه است، ولی می‌توانم بگویم که به نظرم شرایط برای دیدار من با هیات آمریکایی مناسب است. از طرف ایرانی چیزی نشنیده‌ام حتی تردید دارم پیام من را تایید کنند. برای من مهم است که این پیام را بدهم و می‌خواهم با آن‌ها صحبت کنم. به نظرم مهم است که این کار را بکنند. من ترسی ندارم که جمهوری اسلامی ایران در مورد من چه فکری می‌کند من فقط می‌خواهم این خواسته‌ها اجرا شود. یعنی تمامی گروگان‌ها پیش از هرگونه توافقی با ایران، آزاد شوند.»

برنامه بری روزن این است که روز ۲۸ دی آمریکا را ترک و از روز ۲۹ دی و مقابل هتل کوبورگ که محل مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام با ایران است، اعتصاب غذا کند.

من خودم هم نگران سلامت خودم هستم. ولی فکر می‌کنم کاری که می‌کنم خیلی مهم‌تر است. به نظرم این افراد این انسان‌ها باید حالا شنیده شوند و نه به عنوان چیزی برای بعد از مذاکرات. در ذهن من، این‌ها در صدر و اولویت هستند و نه سیاست‌های مربوط به مذاکرات
بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران

بری روزن که در حال حاضر ۷۷ ساله است در مورد تبعات اعتصاب غذا بر سلامت خود و نگرانی‌های موجود گفت:‌ «من خودم هم نگران سلامتم هستم. ولی فکر می‌کنم کاری که می‌کنم بسیار مهم‌تر است. به نظر من این افراد، این انسان‌ها، باید حالا شنیده شوند و نه به عنوان چیزی برای بعد از مذاکرات. در ذهن من، این‌ها در صدر و اولویت هستند و نه سیاست‌های مربوط به مذاکرات.»

او افزود دو چیز را با جدیت دنبال می‌کند. این که جمهوری اسلامی تمامی گروگان‌ها را آزاد کند و این که اهرمی باشد که دیگر چنین نکند.

بری روزن گفت: «من برای همین تمرکزم روی تاریخ فرهنگی ایران است و رهبران ایران باید از خود خجالت بکشند. در فرهنگ ایران، مهمان‌نوازی وجود دارد و این که مردم ایران با تمدن هستند. هر ایرانی می‌داند که چطور با یک مهمان باید رفتار کرد و این که چقدر برای ایرانی‌ها ارتباط با دیگر ملت‌های جهان مهم است. این تاریخی است که بیش از ۲۵۰۰ سال سابقه دارد و تحت این رژیم به گونه‌ای عمل می‌کنند که انگار چنین تمدن و سابقه‌ای در کار نبوده است.»

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، و انوشه آشوری، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG