لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

احمدی نژاد خواستار کناره‌گیری صادق لاریجانی شد؛ قوه قضایی حکم بقایی را داد


در هفته های اخیر جنگ کلامی احمدی نژاد و صادق لاریجانی افزایش یافته است.
در هفته های اخیر جنگ کلامی احمدی نژاد و صادق لاریجانی افزایش یافته است.

در ادامه حملات کلامی و اتهام زنی ها بین رئیس جمهوری سابق ایران و مقام های قوه قضاییه، محمود احمدی نژاد در تازه ترین اظهارنظر با انتقاد تند از صادق لاریجانی، خواستار کناره گیری او شد. همزمان قوه قضاییه ایران حکم حمید بقایی معاون و فرد نزدیک به احمدی نژاد را صادر کرد.

در هفته های اخیر احضار و بازداشت مقام های سابق دولت، موجب حملات کلامی محمود احمدی نژاد علیه رئیس قوه قضاییه شده بود. محمود احمدی نژاد روز سه شنبه ۲۸ آذر در انتقادات شدیدی گفت مردم رئیس دستگاه قضا را نمی‌خواهند.

آقای احمدی نژاد که در دوران ریاست جمهوری از سوی منتقدان به نقض حقوق بشر و نادیده گرفتن حقوق معترضان متهم بود، روز سه شنبه در انتقاد از صادق لاریجانی گفت: «ادامه کار ایشان ناقض حقوق رهبری و جمهوری اسلامی است. ایشان هر کاری انجام دهد خلاف است.

وی همچنین افزود: پیشنهاد این است که ایشان از سمت خود استعفا کنند.

دو روز پیش آقای احمدی نژاد در ویدئویی ضمن انتقاد از لاریجانی گفته بود او که ما را به فساد متهم می کند، دو روز فرصت دارد مدارک را ارایه بدهد، وگرنه علیه او افشاگری می کنم.

قوه قضاییه در واکنش، روز سه شنبه اعلام کرد حکم دادگاه در خصوص پرونده حمید بقایی صادر و روز جاری به متهمان ابلاغ شد.

هنوز مشخص نیست جزئیات این حکم چیست اما قوه قضاییه اعلام کرده که این حکم قابل تجدیدنظر است.

معاون آقای احمدی نژاد یکسال پیش بازداشت شد و با وثیقه آزاد است. او نیز مانند احمدی نژاد انتقادات تندی علیه مسئولان قضایی مطرح کرده است.

به نظر می رسد پرونده آقای بقایی به فساد مالی در زمانی که معاون اجرایی احمدی نژاد بود، ربط دارد.

محمود احمدی نژاد از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ رئیس جمهوری ایران بود و از حمایت کامل نهادهای زیر نظر رهبر از جمله شورای نگهبان و قوه قضاییه برخوردار بود.

در سال آخر فعالیت او، در یکی از جلسات مجلس، احمدی نژاد فایلی از رشوه گیری برادر لاریجانی ها در مجلس فاش کرد و از آن زمان رابطه او و روسای قوه مقننه و قضاییه برهم خورده است.

در سال ۱۳۸۸، که معترضان به آن انتخابات ایراد اساسی داشتند، آیت الله خامنه ای در نماز جمعه گفته بود که نظر احمدی نژاد بیش از بقیه به نظر او نزدیک است.

رئیس جمهوری سابق ایران در انتخابات ۱۳۹۶ نامزد شد اما صلاحیت او مانند نزدیکانش رد شد. از شش ماه پیش، به رغم انتقادات تند احمدی نژاد، هنوز رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره او موضع گیری نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG