لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

دادستان دیوان محاسبات: حکم پرونده‌های تخلف محمود احمدی‌نژاد به اجرا گذاشته شده است


محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران
محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران

دادستان دیوان محاسبات ایران اعلام کرد هفت پرونده در مورد تخلفات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، در دیوان محاسبات به صدور رای منجر، و به اجرا گذاشته شده است.

فیاض شجاعی، در گفت و گو با روزنامه اعتماد چاپ تهران که روز یکشنبه هشتم مرداد منتشر شد، از صدور رای برای دهها مورد تخلف مقامات دولتی از سال ۱۳۹۰ تا کنون خبر داد و گفت که ۹۰ درصد این تخلفات مربوط به دوره قبل(دولت آقای احمدی‌نژاد) بوده است.

دادستان دیوان محاسبات ایران در این بین به تخلفات آقای احمدی‌نژاد نیز اشاره کرد و گفت: «به تخلفات آقای احمدی‌نژاد که منجر به ضرر به بیت‌المال شده است رسیدگی شده یعنی هم رای صادر شده و هم رای قطعی شده و اتفاقا شروع به اجرا شده است.»

به گفته او، تخلفات متعدد آقای احمدی نژاد به تصمیمات او در مورد مسائل اقتصادی مربوط است که به اموال و دارایی‌های عمومی صدمه وارد کرده است. به گفته رئیس دیوان محاسبات، ضرر و زیان‌هایی که مربوط به تصمیمات آقای احمدی نژاد بوده چنان بزرگ بوده که در برخی موارد امکان جبران آن وجود ندارد؛ چرا که اموال و دارایی های آقای احمدی نژاد برای جبران این خسارت‌ها کافی نیست.

دیوان محاسبات نهادی حکومتی و زیر نظر مجلس شورای اسلامی است که به امور مالی تمام دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، رسیدگی می‌کند.

اعلام تخلفات محمود احمدی‌نژاد در حالیست که به تازگی بازداشت دوباره حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری پیشین ایران و دفاع آقای احمدی نژاد از او، خبرساز شده بود. دستگاه قضایی ایران اتهامات آقای بقایی را نیز به مسائل مالی مربوط دانست.

طی سالهای اخیر انتقادات بسیاری از تخلفات مالی و اداری دولت آقای احمدی نژاد و زیان‌های این تخلفات به اموال عمومی و اقتصاد کشور مطرح شد، اما آقای احمدی نژاد و نزدیکان او همواره این انتقادها را رد کردند.

حال دادستان دیوان محاسبات اعلام کرده است که روی هم رفته هفت پرونده برای آقای احمدی‌نژاد تشکیل شده است؛ پنج پرونده نفتی و دو پرونده غیرنفتی، که همه آنها منجر به صدور حکم قطعی شده‌اند.

دو پرونده غیرنفتی یکی تخلف ۱۵ میلیارد تومانی در سازمان هلال احمر مربوط بوده و دیگری واریز ۱۶ میلیارد تومان به دستور آقای احمدی نژاد به دانشگاه خود او، دانشگاه ایرانیان بوده است. آقای شجاعی گفت که مبلغ واریز شده به حساب دانشگاه احمدی‌نژاد در پی اقدام دیوان محاسبات به حساب دولت برگشت داده شد.

تخلفات نفتی اما به رقمی بیش از هفت هزار میلیارد تومان می رسد. به گفته رئیس دیوان محاسبات، اجرای حکم علیه این تخلفات «در بعد جبرانی در حال اجراست» اما او توضیح داد که رقم تخلفات بسیار بالاست و بعید است آقای احمدی نژاد اموالی به ارزش هفت هزار میلیارد تومان به دست بیاورد که بتوان از آن مبلغ ضرر و زیان به دارایی‌های کشور را برداشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG