لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

فهرست وزرای پیشنهادی روحانی: پورمحمدی نیست؛ مقام اطلاعاتی برای ارتباطات؛ غیبت زنان


برخی از رای دهندگان می گویند روحانی دغدغه های آنها را در معرفی کابینه لحاظ نکرده است.
برخی از رای دهندگان می گویند روحانی دغدغه های آنها را در معرفی کابینه لحاظ نکرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران فهرست وزرای پیشنهادی برای دولت دوم خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه داد. در فهرستی که معاون امور مجلس رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۱۷ مرداد به مجلس ارائه داد، هشت تغییر نسبت به وزرای دولت نخست او دیده می شود، ضمن اینکه نام وزیر علوم نیز هنوز اعلام نشده است.

در روزهای اخیر از علی خاکی صدیق، رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، به عنوان وزیر پیشنهادی علوم یاد می شد اما او در فهرست پیشنهادی آقای روحانی حضور نداشت.

نکته دیگر فهرست وزرای آقای روحانی این است که بر خلاف برخی انتظارات، نام هیچ زنی در میان وزرای پیشنهادی دیده نمی‌شود.

از جمله چهره‌های جدید وزرای پیشنهادی، سرتیپ امیر حاتمی،از نظامیان ارتشی است که جانشین حسین دهقان وزیر دفاع دولت قبل روحانی شده است.

چهره جدید دیگر، محمد جواد آذری جهرمی، است که دولت می گوید جوان ترین وزیر پیشنهادی است اما سابقه او در وزارت اطلاعات تا پیش از سال ۸۸ خبرساز شده است.

وزیر جوان با سابقه اطلاعاتی

برخی خبرنگاران در ایران یکی از سمت های آقای آذر جهرمی در سالهای گذشته را «مدیرکل شنود وزارت اطلاعات احمدی‌نژاد» عنوان کرده‌اند.

در وقایع اعتراضی سال ۸۸، خیلی از فعالان سیاسی به واسطه شنود مکالمات آنها بازداشت شده بودند.

روز پنجشنبه الیاس نادران از محافظه کاران و نمایندگان سابق مجلس نیز این موضوع را تایید کرد. وی در توئیتی نوشت که آذر جهرمی «معاون فنی اطلاعات» بود و وظیفه ذاتی اش «شنود و بگیر و ببند» بود.

آقای آذری جهرمی متولد ۱۳۶۰ و از معاونان محمود واعظی، وزیر ارتباطات دولت اول روحانی، بوده است.

آقای روحانی، حبیب الله بی طرف، وزیر نیروی دولت محمد خاتمی را نیز به عنوان جانشین حمید چیت‌چیان معرفی کرد. برخی از پروژه های بزرگ سدسازی که انتقاداتی را از سوی کارشناسان محیط زیست در پی داشت، در دوره پیشین حضور آقای بی‌طرف در وزارت نیرو به اجرا تصویب و به اجرا گذاشته شد.

در دوره او همچنین قرارگاه خاتم الانبیا سپاه به پروژه‌های وزارت نیرو راه پیدا کرد.

مسعود کرباسیان، از چهره‌های نزدیک به کارگزاران به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شده تا جانشین علی طیب نیا شود. محمد بطحائی نیز به عنوان جانشین فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در وزارت آموزش و پرورش شده است.

رفتن پورمحمدی

تغییر دیگر در کابینه در صورت رای موافق مجلس، حضور علیرضا آوایی به جای مصطفی پورمحمدی در وزارت دادگستری خواهد بود. پورمحمدی از اعضای هیات قضایی اعدام‌های سال ۶۷ بود و به از این رو، بسیاری از مدافعان حقوق بشر خواستار حذف او از دولت دوم حسن روحانی شده بودند.

عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان جانشین رضا صالحی امیری معرفی شده است. محمد شریعتمداری به جای محمدرضا نعمت‌زاده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است.

در این بین، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور اصولگرا در دولت قبل، که به نظر می‌رسید دیگر این سمت نقشی نداشته باشد، دوباره به عنوان وزیر کشور معرفی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG