لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

برنامه صفحه آخر؛ نقش سپاه در اقتصاد ایران و تاثیر تحریم های آمریکا بر آن


برنامه صفحه آخر در روز جمعه پنجم آبان به نقش سپاه پاسداران در اقتصاد ایران و تاثیر تحریم‌های آتی ایالات متحده علیه این نهاد نظامی اقتصادی اختصاص داشت.

اواخر مهر ماه، بر اساس فرمان پرزیدنت ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست نهادهای حامی تروریسم قرار گرفت. بر این اساس، وزارت خزانه‌داری آمریکا موظف شد تا تحریم‌های سختگیرانه‌ای را علیه سپاه به اجرا بگذارد.

برنامه صفحه آخر در ابتدا به نقش سپاه در اقتصاد ایران پرداخت. در این برنامه، حسن داعی، پژوهشگر سیاسی، توضیح داد که سپاه پاسداران ایران از هنگام رهبر شدن آیت الله خامنه‌ای به این سو به مرور تبدیل به یک مافیای بزرگ اقتصادی شد. به گفته او ابتدا قرارگاه خاتم الانبیا وارد فعالیت‌های اقتصادی شد و همزمان سپاه شرکت‌های متعدد اقتصادی راه اندازی کرد.

بخشی از صفحه‌آخر/ حسن داعی: سپاه اختاپوسی است که به اقتصاد کشور دست انداخته است

فعالیت اقتصادی سپاه در ادامه در دولت خاتمی به جایی رسید که در تصمیمات دولت نیز دخالت کرد. آقای داعی به دخالت سپاه در لغو قرارداد با ترکسل و شرکت فرودگاهی ترک اشاره کرد و اینکه بعدا این قراردادها با شرکت‌های وابسته به سپاه بسته شد.

آقای داعی اما تاکید کرد که بزرگترین تحول اقتصادی در سپاه هنگام رخ داد که آیت الله خامنه‌ای در سال ۱۳۸۴ با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد دستور داد با اجرای کامل اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی یا تعاونی واگذار شود. در جریان این واگذاری‌ها بیش از ۴۷۵ شرکت بزرگ دولتی، از جمله شرکت‌هایی که سود ده و کلیدی بودند، به سپاه پاسداران و نهادهای وابسته به رهبری واگذار شدند.

بخشی از صفحه‌آخر/ حسن داعی: تحریم‌ها بر سپاه پاسداران و سپاه قدس تاثیر داشت

به گفته آقای داعی، با این اقدام در دولت احمدی‌نژاد، بزرگترین سرقت در تاریخ معاصر ایران به نفع سپاه پاسداران و نهادهای زیر نظر رهبری اتفاق افتاد.

این کارشناس در ادامه به فساد و تخلف‌ها در جریان واگذاری شرکتها و پروژه‌های بزرگ به سپاه پاسداران، از جمله تخفیف‌های بسیار سنگین اشاره کرد و گفت سرداران سپاه، تعاونی‌ها و موسسات مالی وابسته آنها بخش بزرگی از نظام پولی ایران را در اختیار دارند.

حسن داعی در ادامه برنامه به تاثیر تحریم‌های آتی ایالات متحده علیه سپاه اشاره کرد و گفت که این تحریم‌ها اگر درست اجرا شوند دو تاثیر خواهند داشت؛ نخست اینکه در کوتاه مدت سرمایه‌گذاران خارجی از را از حضور در اقتصاد ایران منصرف خواهند کرد چرا که آنها اصولا قادر نیستند نفوذ سپاه در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران را شناسایی کنند و برای اینکه با جریمه دولت آمریکا مواجه نشوند ترجیح می‌دهند با از حضور در بازار ایران خودداری کنند.

بخشی از صفحه‌آخر/ چرا قاسم سلیمانی برای برخی جوانان ایرانی قهرمان ملی است

تاثیر دیگر این تحریم‌ها هم این خواهد بود که سپاه را تحت فشار خواهد گذاشت و احتمالا کار بجایی خواهد رسید که نظام جمهوری اسلامی مجبور شود تصمیم بگیرد که مافیای سپاه در اقتصاد ایران بماند یا اینکه اقتصاد ایران از این هم ویرانتر شود.

نسخه کامل برنامه صفحه آخر

XS
SM
MD
LG