لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

سه روایت از کمک های میلیاردی دولت احمدی نژاد به حزب الله، تانزانیا و تاجیکستان


محمود احمدی نژاد در کنار معاون پارلمانی خود در زمان ریاست جمهوری
محمود احمدی نژاد در کنار معاون پارلمانی خود در زمان ریاست جمهوری

چند مقام سابق ایران در اظهارنظرهای جدیدی که در سانه های ایران مطرح کردند، به کمک ها و وام های میلیارد دلاری دوران محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران اشاره کردند.

از جمله مقام های سابق، طهماسب مظاهری، رئیس کل بانک مرکزی ایران در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد است که در گفت و گو با روزنامه شرق چاپ تهران، از درخواست احمدی نژاد برای کمک ۵۰ میلیون دلاری به حزب الله لبنان گفته است.

وی گفت آقای احمدی‌نژاد به من دستور داد که از اعتبارات بانک مرکزی ٥٠‌ میلیون دلار به لبنان کمک کنم که من گفتم این کار فقط با مصوبه مجلس یا دستور رهبری ممکن است. بعد گفتند کمک نکن ولی ٥٠‌ میلیون دلار در بانک مرکزی لبنان سپرده‌گذاری کن که باز هم گفتم به‌دلیل آنکه بانک مرکزی لبنان اعتبار لازم برای بازپرداخت سپرده را ندارد، نمی‌شود، این کار را نمی‌کنم.

آقای مظاهری گفته، بعد که او از سمت خود کنار رفت، احمدی نژاد این پول را پرداخت کرد. مظاهری یکسال بعد از شروع به کار دولت احمدی نژاد، از سوی او برکنار شد و محمود بهمنی جای او را گرفت.

اما روایت دوم نیز باز به نقل از آقای مظاهری در روزنامه آرمان منتشر شده است. مظاهری گفته، در دولت قبل تبدیل به کشوری شدیم که احساس می‌کرد دارای منابع پایان‌ناپذیر است و در سفرهای دولتی به کشورهای دیگر قول کمک‌های بلاعوض می‌داد.

وی به یکی از این کمک ها اشاره کرد و گفت در سفیر وزیر خارجه ایران به یکی از کشورهای آفریقایی وعده احداث ساختمان وزارت خارجه و پارلمانی این کشور داده شد.

مظاهری همچنین درباره یکی از وام های دیگر گفت در دولت احمدی نژاد به تانزانیا با قرارداد یک‌صفحه‌ای وام میلیاردی داده شد.

این روایت ها درحالی از دولت احمدی نژاد مطرح می شود که حسین مرعشی از مدیران دولت خاتمی و از بستگان اکبر هاشمی هم هفته پیش روایتی از «هدیه عجیب» احمدی نژاد به تاجیکستان گفته بود.

وی گفت ایران در دولت خاتمی برای تاجیکستان یک سد به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار ساخت اما افتتاح آن به دوران احمدی نژاد رسید. وی در مراسم افتتاح این سد به تاجیکستان رفت و در نطقش گفت این هدیه‌ای از جانب ملت ایران به شما است.

به گفته آقای مرعشی، از آن پس تاجیکستان قسط های وام ساخت این سد را پرداخت نکرد و این درحالی است که دولت تاجیکستان دولت ثروتمندی است.

روایت ها از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد بی ربط به نزدیک شدن به انتخابات در ایران نیست. سه ماه دیگر در ایران انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

محمود احمدی نژاد پیشتر ابراز تمایل برای نامزدی کرده بود اما آقای خامنه ای صراحتا او را از شرکت در انتخابات منع کرد.

دولت احمدی نژاد از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ روی کار بود و برخی منتقدان، دولت او را به فساد مالی متهم می کردند. با اینکه علی مطهری و برخی دیگر از نمایندگان او را نیز به فساد مالی متهم می کنند و حتی قوه قضایی باز بودن پرونده او در قوه قضاییه را تایید کرده، اما عالیترین مقام دولت او که محاکمه و زندانی شده، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری ایران است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG