لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

وزیر دادگستری ایران از احتمال تغییر حکم بابک زنجانی خبر داد


بابک زنجانی چندین شرکت تجاری در ایران و خارج از کشور تاسیس کرد.
بابک زنجانی چندین شرکت تجاری در ایران و خارج از کشور تاسیس کرد.

وزیر دادگستری ایران از احتمال تغییر حکم اعدام بابک زنجانی در صورت پرداخت بدهی‌های او خبر داد.

در حالیکه تنها دو روز از اعلام حکم اعدام بابک زنجانی، میلیاردر متهم به فساد مالی گذشته است، وزیر دادگستری ایران اعلام کرده که همکاری کردن این متهم در تغییر حکم او تاثیرگذار است.

مصطفی‌پورمحمدی، روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند گفت: "اگر وی همکاری کند در حکمش تاثیر می‌گذارد." اظهارات آقای پورمحمدی در خبرگزاری بلومبرگ نیز انعکاس یافته است.

مصطفی‌پورمحمدی گفته: "ولی تاکنون ندیدیم که وی همکاری کند."

مصطفی‌پورمحمدی اضافه کرد: "هر زمان که ما پول را در حساب بانکی‌مان دیدیم می‌گوییم که وی همکاری کرده است. حرف، شعار، آدرس، شماره حساب دادن و خواستن یعنی کلاهبرداری جدید."

به گزارش ایسنا، دادستان تهران هم روز سه‌شنبه در این باره به خبرنگاران گفت که سیاست دادستانی در این گونه پرونده ها بازگشت وجوه بیت‌المال است. او اضافه کرد که احکام این پرونده صادر شده و اگر قرار بر تغییر یا تجدید نظر باشد باید در دیوان عالی اتفاق بیفتد.

بابک زنجانی به اتهام فساد فی الارض، پولشویی و جعل سند به اعدام محکوم شده است. بخش اصلی اتهامات این تاجر ایرانی مربوط به بدهی چند هزار میلیارد تومانی او به دولت است. او متهم است که دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از پول فروش نفت را به دولت بازنگردانده است.

پیش از اظهار نظر وزیر دادگستری، وکیل وزارت نفت ایران نیز اعلام کرد که حکم صادر شده برای بابک زنجانی بدوی است و در صورت پرداخت مطالبات شرکت نفت احتمال تغییر آن وجود دارد.

در جریان محاکمه بابک زنجانی و در پی اعلام آمادگی او و وکلایش برای پرداخت بدهی خود، دولت شماره حساب‌هایی را برای واریز پول به وکلای آقای زنجانی داد اما متهم و وکلایش گفته‌اند که این حساب‌ها قابلیت واریز پول ندارد. دولت اما بابک زنجانی را متهم می‌کند که همچنان از پرداخت پول طفره می‌رود.

گفته های وزیر دادگستری ایران درباره احتمال تغییر در حکم دادگاه پس از پرداخت بدهی بابک زنجانی در حالیست که دستگاه قضایی ایران در رویارویی با پرونده های فساد مالی سنگین برخوردهای متفاوتی داشته است. در مورد متهمانی مانند فاضل خداداد، متهم اختلاس ۱۲۳ میلیارد دلاری و مه آفرید خسروی متهم به فساد ۳ هزار میلیارد تومانی دادگاه حتی با وجود همکاری یکی از متهمان حکم اعدام را نهایی و اجرا کرد، اما در مورد متهمانی نظیر شهرام جزایری، متهم پس از تحمل حبس از زندان آزاد شد.

XS
SM
MD
LG