لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

اختصاصی؛ بی‌خبری از آرشام رضایی و زرتشت احمدی راغب؛ آرمیتا پاویر اعتصاب غذا کرد


زرتشت احمدی راغب، آرمیتا پاویر، آرشام رضایی
زرتشت احمدی راغب، آرمیتا پاویر، آرشام رضایی

منابع مرتبط با دو زندانی سیاسی با تأکید بر بی‌خبری از وضعیت آرشام رضایی و زرتشت احمدی راغب، نسبت به سلامت آنها ابراز نگرانی کردند. همچنین یک نهاد صنفی دانشجویی گزارش داد که آرمیتا پاویر در زندان تبریز اعتصاب غذا کرده است.

یک منبع نزدیک آرشام رضایی، فعال مدنی بازداشت‌شده، روز یک‌شنبه ۳۰ مهر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که نزدیکان آرشام رضایی از زمان بازداشت تاکنون از او بی‌خبرند و این مسئله موجب نگرانی شدید آنها شده است.

پیش از این آرشام رضایی اعلام کرده بود که مادرش دچار بیماری قلبی است و نسبت به بدحال شدن او در نتیجه وارد شدن شوک عصبی به او هشدار داده بود.

آرشام رضایی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، سه‌شنبه ۲۵ مهر توسط «دو ماشین پر از مأمور» در فردیس استان البرز بازداشت شد.

روشن نیست که این فعال حقوق بشر به چه دلیلی و توسط چه نهادی بازداشت شده است؛ هرچند او پیش‌تر از پرونده‌سازی مشترک برای او و چند فعال مشروطه‌خواه دیگر خبر داده بود و در ماه‌های گذشته از رفتن به خانه خودداری می‌کرد.

همچنین بنا بر اظهارات یک منبع نزدیک به زرتشت احمدی راغب، این زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار استان البرز، در هفت روز گذشته تماسی با خانواده و نزدیکانش نداشته است.

منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که پس از انتقال او به بند عمومی این زندان در یک‌شنبه هفته قبل، از این فعال مدنی زندانی خبری در دست نیست و هرچند وضعیت جسمی او مناسب نیست، مقامات قضایی از فرستادن او به مرخصی درمانی جلوگیری می‌کنند.

گزارش پیشین از این زندانی سیاسی حاکی از آن بود که او «در اعتصاب غذا بود و حال جسمی مناسبی نداشت.

علاوه بر این، کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان گزارش داده آرمیتا پاویر، فعال دانشجویی دانشگاه مدنی تبریز که یک ماه قبل توسط مأموران حکومتی بازداشت شد، به بند زنان زندان مرکزی تبریز انتقال یافته است.

بنا بر این گزارش، آرمیتا پاویر در اعتراض به «بلاتکلیفی و فشار» در بازداشت و جلوگیری از پذیرش وثیقه و آزادی او، از روز ۲۵ مهر اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس گزارش‌های پیشین، این فعال دانشجویی پیش از این در تیر ماه نیز بازداشت شده بود و قبل از آن هم در جریان اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی بازداشت شده و با وثیقه ۲۵۰ میلیونی تومانی از زندان تبریز آزاد شده بود.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG