لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

منوچهر بختیاری، زندانی سیاسی در قزوین، بار دیگر محاکمه شد


منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری

منوچهر بختیاری، زندانی سیاسی در زندان قزوین، روز شنبه ۲۹ مهر به صورت ویدیو کنفرانس توسط شعبه اول دادگاه انقلاب قزوین محاکمه شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شاکی این پرونده رئیس اطلاعات زندان قزوین بوده و اتهام منوچهر بختیاری «توهین به رهبری» عنوان شده است.

بنا بر این گزارش، این پرونده «جهت رفع نقص» به شعبه پنجم بازپرسی ارجاع داده شده است.

هرانا به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی گزارش داده که منوچهر بختیاری باوجود «دندان درد و سرایت عفونت دندان به چشم و گوش او» از حدود دو ماه قبل تاکنون از رسیدگی پزشکی محروم بوده است.

پدر پویا بختیاری، از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، پس از بازداشت در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به سه سال و نیم حبس، دو سال و نیم تبعید و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد.

منوچهر بختیاری پیش از این هم به دلیل فعالیت‌هایش بازداشت شده است.

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری و از مادران دادخواه آبان، هم به اتهاماتی از قبیل «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال زندان محکوم شده و در حال حاضر در زندان بسر می‌برد.

خانواده‌های معترضان کشته‌شده در ایران همواره با فشارهای امنیتی و برخوردهای قضائی حکومت ایران از قبیل احضار و بازداشت روبه‌رو هستند.

تشکیل پرونده‌های متعدد برای زندانیان سیاسی و فعالان مدنی که در زندان هستند رویه‌ای است که جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بیش از پیش به آن شدت داده است.

XS
SM
MD
LG