لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

یک سازمان حقوق بشری: دستکم ۵ کودک و نوجوان در بین بازداشت‌شدگان زاهدان هستند


آرشیو
آرشیو

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز شنبه ۲۹ مهر، اعلام کرد که هویت ۲۴ تن از بازداشت شدگان در جمعه اعتراضی زاهدان در روز جمعه ۲۸ مهر، را به دست آورده است و گفت که پنج کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال جزو آنها هستند.

این گزارش نوشت که محمدامین محمدزهی ۱۴ ساله، یاسر عالی‌زهی ۱۷ ساله، بلال رخشانی ۱۵ ساله، یاسین عیسی‌ زهی‌ریگی ۱۷ ساله و محمداویس نارویی ۱۶ ساله ، کودکان و نوجوانان بازداشتی در روز جمعه هستند.

این سازمان اشاره کرد که شمار زیادی در تظاهرات روز جمعه به دست ماموران امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

پیشتر وب سایت «حال وش» با اعلام این که ۵۰۰ تن روز جمعه بازداشت شدند، خبر داده بود که هویت ۱۹ تن از آنها را احراز کرده است.

به نوشته حال‌وش، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، شهروندان بازداشت‌شده را با اتوبوس‌هایی «به مکان‌های نامعلومی» انتقال دادند.

این وب سایت روز جمعه گزارش داده بود که نیروهای امنیتی و نظامی پس از برگزاری نماز جمعه در مسجد مکی زاهدان، به معترضان حمله و مسجد مکی را محاصره کردند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی سعی داشتند تا وارد مسجد مکی شوند.

در این ارتباط، هه‌نگاو نوشت که شماری از بازداشت‌شدگان زاهدان، بر اثر ضرب‌ و شتم زخمی شدند که این موضوع، «نگرانی جدی در مورد وضعیت سلامت آن‌ها را در بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی به همراه داشته است.»

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، یک هفته پیش در روز جمعه ۲۱ مهر در نماز جمعه این شهر با اشاره به جنگ اسرائیل و حماس طرفین را دعوت به آرامش کرد و گفت واقعیت این است که نه مسلمانان و نه یهودیان می‌توانند طرف مقابل را حذف کنند.

از مهر ماه سال گذشته و در پی کشتار تعداد زیادی از معترضان در زاهدان که در اعتراض علیه «تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان بلوچ» پس از نماز جمعه به تجمع دست‌زده بودند زاهدان و برخی از شهرهای بلوچ‌نشین در ایران شاهد تجمع‌های اعتراضی در هر جمعه هستند.

در هشتم مهر سال ۱۴۰۱، ماموران کلانتری در زاهدان به سوی معترضان و رهگذران که به بی‌عملی مقامات در برخورد با یکی از فرماندهان انتظامی منطقه که متهم به تجاوز به یک دختر بلوچ شده بود، تیراندازی کرده و موجب کشته‌شدن دست‌کم صد تن و جراحت صدها تن دیگر شدند.

این روز به عنوان «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته و جمعه‌های اعتراضی زاهدان از آن زمان تاکنون ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG