لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

آرشام رضایی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، در فردیس بازداشت شد


آرشام رضایی، فعال مدنی در ایران
آرشام رضایی، فعال مدنی در ایران

آرشام رضایی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، سه‌شنبه ۲۵ مهر توسط «دو ماشین پر از مأمور» در فردیس استان البرز بازداشت شد.

پویا جگروند، فعال مدنی، در متنی که در حساب «ایکس» منتشر کرد با اعلام خبر بازداشت آرشام رضایی، نوشت که او «صبح سه‌شنبه» در فردیس توسط دو ماشین پر از مأموران حکومتی بازداشت شده است.

آرشام رضایی پیش از بازداشت در شبکه‌های اجتماعی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از جمله درباره شرایط زندانیان سیاسی و مدنی مطالبی منتشر می‌کرد.

تا لحظه انتشار این گزارش روشن نیست که این فعال حقوق بشر به چه دلیلی و توسط چه نهادی بازداشت شده است.

هرچند او پیش‌تر از پرونده‌سازی مشترک برای او و چند فعال مشروطه‌خواه دیگر خبر داده بود و در ماه‌های گذشته از رفتن به خانه خودداری می‌کرد.

پیش از این، دو منبع مطلع در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا جزئیاتی از پرونده‌سازی برای شش فعال مشروطه‌خواه مطرح کرده بودند.

بنا بر این گزارش، پرونده مذکور در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین، توسط سازمان اطلاعات سپاه با اتهام «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» برای علی‌اصغر حسنی‌راد، میثم غلامی، وحید سرخ‌گل، وحید قدیرزاده، کاظم علی‌نژاد، و آرشام رضایی گشوده شده بود.

آرشام رضایی هفتم شهریور از «یورش» ۱۲ مأمور حکومتی «در پوشش مأمور اداره برق» به خانه مادرش به قصد بازداشت او خبر داده و گفته بود، آنها «تمامی مدارک هویتی و کارت‌های بانکی» را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

این فعال مدنی در پیامی ویدئویی خطاب به نیروهای جمهوری اسلامی تأکید کرده بود: «اگر من الآن دارم از دست شما فرار می‌کنم به منزله ترس من نیست. من زمین بازی را به نفع چهار تا کفتار مثل شما خالی نمی‌کنم.»

این زندانی سیاسی پیشین همچنین در آستانه سالروز کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، افزوده بود: «۲۵ شهریور شما را توی خیابان می‌بینیم و مطمئن باشید آن جا هم تمام‌قد جلوی شما ایستاده‌ایم. ما از هیچ چیزی ترسی نداریم. ما دست از جانمان می‌کشیم ولی دست از ایرانمان نمی‌کشیم.»

آرشام (محمود) رضایی، پیش از این در اسفند ۱۳۹۷ به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رهبری» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده و پس از گذراندن ۳۰ ماه از این حکم، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود.

آرشام رضایی پس از گذراندن ۳۰ ماه از حبس ۵ ساله به مرخصی آمد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

XS
SM
MD
LG