لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

ادامه برخوردهای امنیتی در زاهدان؛ یکی از اساتید مسجد مکی بازداشت شد


اعتراضات در زاهدان؛ ۹ دی ۱۴۰۱ - آرشیو
اعتراضات در زاهدان؛ ۹ دی ۱۴۰۱ - آرشیو

وب‌سایت «حال‌وش» از بازداشت یکی از اساتید «دارالعلوم» مسجد مکی زاهدان توسط نیروهای نظامی در منزل مسکونی خود خبر داد.

این وب‌سایت خبری که اخبار حوزه سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد نوشت: «هویت این روحانی بازداشت شده اکبر بیدل بوده و توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی انتقال شده است.»

وب سایت «حال‌وش» روز جمعه ۲۸ مهرماه گزارش داد که نیروهای امنیتی و نظامی پس از برگزاری نماز جمعه در مسجد مکی زاهدان، به معترضان حمله و مسجد مکی را محاصره کردند.

این اقدام نیروهای امنیتی منجر به درگیری‌های پراکنده با مردم و سرکوب شدید معترضان شد که این سرکوب به بازداشت گسترده تعداد زیادی از بلوچ‌ها منجر شد.

در همین رابطه سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز شنبه ۲۹ مهر، اعلام کرد که هویت ۲۴ تن از بازداشت شدگان در جمعه اعتراضی زاهدان در روز جمعه ۲۸ مهر، را به دست آورده است و گفت که پنج کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال جزو آنها هستند.

وب‌سایت حال‌وش اما در مورد اتفاقات روز جمعه نوشته است که نیروهای امنیتی با محاصره مسجد مکی پس از شروع اعتراضات مردم به سوی آنان «یورش برده» و شهروندان‌ زیادی از پیر و جوان «مجروح شده» و کودکان را که بیش از ۵۰۰ نفر عنوان می‌شود را «مورد ضرب و شتم شدید» قرار داده و با اتوبوس‌هایی که قبلا آماده کرده بودند به مکان نامعلومی انتقال دادند.

از مهر ماه سال گذشته و در پی کشتار تعداد زیادی از معترضان در زاهدان که در اعتراض علیه «تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان بلوچ» پس از نماز جمعه به تجمع دست‌زده بودند زاهدان و برخی از شهرهای بلوچ‌نشین در ایران شاهد تجمع‌های اعتراضی در هر جمعه هستند.

در هشتم مهر سال ۱۴۰۱، ماموران کلانتری در زاهدان به سوی معترضان و رهگذران که به بی‌عملی مقامات در برخورد با یکی از فرماندهان انتظامی منطقه که متهم به تجاوز به یک دختر بلوچ شده بود، تیراندازی کرده و موجب کشته‌شدن دست‌کم صد تن و جراحت صدها تن دیگر شدند.

این روز به عنوان «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته و جمعه‌های اعتراضی زاهدان از آن زمان تاکنون ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG