لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

اختصاصی| دو هفته بی‌خبری در پی اعتصاب غذا؛ نگرانی‌ درباره سلامت زرتشت احمدی راغب


زرتشت احمدی راغب
زرتشت احمدی راغب

یک منبع نزدیک به زرتشت احمدی راغب با تأکید بر افزایش نگرانی‌ها درباره این زندانی سیاسی به صدای آمریکا گفت که «حدود دو هفته» از آخرین تماس او با خانواده می‌گذرد و در آن زمان نیز «در اعتصاب غذا بود و حال جسمی مناسبی نداشت.»

هر گونه تماس زرتشت احمدی راغب با بیرون از زندان از پنجم مهر و پس از اعلام اعتصاب غذا در اعتراض به «شرایط غیرانسانی و ضدحقوق بشری» در زندان قزل‌حصار قطع شد و منبع نزدیک به او روز چهارشنبه ۱۹ مهر به صدای آمریکا گفت از آن زمان خانواده و نزدیکان از این زندانی سیاسی بی‌خبر هستند.

منبع مطلع تأکید کرد: «نگرانی‌های خانواده بابت بی‌اطلاع بودن در مدتی است که زنگ نزده است، چرا که آخرین بار که تماس گرفته بود در اعتصاب غذا بود و زیاد حال و شرایط جسمی مناسبی نداشت.»

به گفته منبع مطلع، «دو هفته است که خبری نشده» و زرتشت احمدی راغب «در انفرادی به سر می‌برد.»

او همچنین با اشاره به وسایل توقیف شده خانواده احمدی راغب، گفت که مقامات قضایی بخشی از این وسایل را «سه سال قبل بازگرداندند» و «بقیه را از جمله کاپشن آتش‌نشانی، کیس کامپیوتر، ریسیور ماهواره، فلش و گوشی تلفن همراه» روز سه‌شنبه به خانواده این زندانی سیاسی تحویل داده‌اند.

تحویل وسایل این زندانی سیاسی بدون دریافت هیچ گونه خبری در دو هفته گذشته از او، نگرانی‌ها را نسبت به وضعیتش در سلول انفرادی در حالی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، افزایش داده است.

علاوه بر این، پویا جگروند، فعال مدنی و از دوستان این زندانی سیاسی، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشته است: «من اطمینان دارم که مشکلی برای زرتشت احمدی راغب به وجود آمده و بیم جان ایشان را داریم.»

زرتشت احمدی راغب یکی از زندانیان سیاسی است که در هفته‌های گذشته بدون اطلاع قبلی از اوین به قزل‌حصار برده شدند و پیش از این نیز به صورت گروهی اعتصاب غذا کرده بودند.

حمزه سواری، یکی دیگر از این زندانیان سیاسی برده شده به قزل‌حصار، یک ماه قبل در نامه‌ای با شرح جزئیات نحوه انتقال آنها از اوین به قزل‌حصار این زندان را «قتلگاهی وحشتناک» خوانده و هشدار داده است که باید «منتظر وقوع یک فاجعه انسانی» بود.

بر اساس اطلاعات رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا در روز چهارشنبه پنجم مهر، زرتشت احمدی راغب در اعتراض به آنچه «شرایط غیرانسانی و ضد حقوق بشری» در بند «کاملا امنیتی» در زندان قزل‌حصار عنوان شده، دوباره اعتصاب غذا کرده است.

یک منبع مطلع دیگر پنجم مهر به صدای آمریکا گفته بود که زرتشت احمدی راغب به همراه شماری دیگر از زندانیان سیاسی از اوین به قزل‌حصار برده شده، پس از روزها بی‌خبری در تماسی به نزدیکان خود گفته «در شرایط بسیار بدی در سلولی که مرغ هم نمی‌شود در آن نگهداری کرد» زندانی است و در اعتراض به این وضعیت، «تا حصول نتیجه» به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG