لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

امیرعبداللهیان در خصوص بازگشت به برجام: دولت در حال «مرور و مطالعه پرونده مذاکرات» است


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران رفتار آمریکا در خصوص برجام را «غیرسازنده» نامید و گفت دولت متبوعش «کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار» نخواهد کرد.

وب‌سایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در گزارشی از دیدار سه‌شنبه حسین امیرعبداللهیان، با مسئول سیاست خارجه اروپا، به نقل از او نوشت: «دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت.» او تأکید کرد که دولت جدید در حال «مرور و مطالعه پرونده مذاکرات» است.

بنا بر این گزارش، امیرعبداللهیان از سیاست‌های دولت کنونی ایالات متحده در قبال ایران انتقاد کرد و آن را مشابه سیاست‌های دولت قبلی دانست. او همچنین از موضوع کشورهای اروپایی نیز انتقاد کرد و گفت که «سه کشور اروپایی به جای فشار به آمریکا» در رابطه با «نقض برجام»، «مدام خواستار تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند.»

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با وزیران خارجه آلمان، اتریش، سوییس، و کرواسی دیدار کرده است.

جو بایدن، روز سه‌شنبه در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، تاکید کرد که واشنگتن نسبت به پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود، آمریکا می‌خواهد با استفاده از دیپلماسی و روش های دیپلماتیک، مسایل هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار دهد و چنان‌چه ایران به رعایت کامل توافق هسته‌ای برجام بازگردد، آمریکا نیز به این توافق ملحق خواهد شد.

از زمان اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در ایران، جمهوری اسلامی و قدرت‌های غربی مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام را ادامه نداده‌اند.

ایالات متحده بارها هشدار داده است که فرصت بازگشت به برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

پیش‌تر، بریتانیا، آلمان، و فرانسه از ادامه نقض تعهدات هسته‌ای ایران در برجام و تحریکات بیشتر تهران در زمینه هسته‌ای ابراز «نگرانی عمیق» کردند.

این سه کشور در بیانیه‌ای اعلام کردند که از زمان آخرین نشست شورای حکام در ماه ژوئن، ایران به فعالیت‌های فاقد مجوز در زمینه اورانیوم فلزی ادامه داده و برای نخستین بار اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

XS
SM
MD
LG