لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

هشدار آمریکا: فرصت بازگشت به پیروی کامل و متقابل از برجام همیشگی نیست


ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی (آرشیو)
ساختمان آژانس بین المللی انرژی اتمی (آرشیو)

لوئی بونو، نماینده آمریکا در سازمان های بین المللی در وین، روز سه شنبه ۲۳ شهریور در اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران هشدار داد فرصت بازگشت به پیروی کامل و متقابل از برجام برای همیشه دوام نخواهد داشت.

وی در سخنرانی خود در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «اجازه دهید به صراحت بگویم که ما با حسن نیت به پیگیری این اهداف ادامه خواهیم داد و به وضوح اعلام کرده‌ایم که در صورت بازگشت مجدد ایران به پیروی از تمام تعهدات خود بر اساس توافق [هسته ای]، ما آماده هستیم تا همه تحریم های مغایر با برجام را لغو کنیم.»

لوئی بونو، کاردار آمریکا در این نهاد بین المللی، گفت همه شرکت کنندگان در مذاکرات باید واقع بین باشند، زیرا فرصت بازگشت به پیروی کامل متقابل از برجام برای همیشه دوام نخواهد داشت.

این موضع‌گیری ایالات متحده در اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از آن صورت می‌گیرد که ایران و آژانس روز یکشنبه به توافقی دست یافتند که بر اساس آن بازرسان آژانس اجازه خواهند داشت تجهزات مشخص ‌شده را سرویس فنی کنند و حافظه آن تجهیزات را، که با مهر و موم آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران «در جمهوری اسلامی ایران نگهداری خواهد شد»، جایگزین کنند.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از این توافق ابراز خرسندی کرده بود.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که «ماه‌ها از انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران می‌گذرد» تأکید کرد: «ما از ایران می‌خواهیم که مذاکرات را از سر بگیرد و به‌ سرعت در مورد بازگشت متقابل به پایبندی به برجام و اجرای آن به توافق برسد.»

پس از شش دور مذاکره هسته ای ایران و قدرت های جهانی در دولت حسن روحانی، مقامات دولت ابراهیم رئیسی هنوز تاریخی را به هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به عنوان میزبان گفت وگوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا عمل کرده است اعلام نکرده اند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، توافق به دست آمده در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری قبل از خود، را در تضاد با منافع ملی آمریکا عنوان کرد و از آن خارج شد، و به تبع این اقدام، تحریم‌های تعلیق شده در چارچوب برجام، و نیز چند تحریم دیگر را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

دولت پرزیدنت بایدن معتقد است که احیای برجام در راستای تامین منافع ملی آمریکا است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG