لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

دیدار رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی در وین و گفتگو درباره «همکاری‌های دو جانبه»


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، که برای شرکت در نشست سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در راس هیاتی به وین سفر کرده است، روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت با رافائل گروسی، رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس، گفت که دو طرف درباره «همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف» گفت‌وگو کردند.

در همین حال، رسانه‌ها در ایران گزارش داده‌اند که آقای اسلامی با همتای روس خود و رئیس «روس اتم» نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

سفر اسلامی به وین در شرایطی است که وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۲۸ شهریور اعلام کرده بود بانی جنکینز، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌المللی، برای شرکت در کنفرانس آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزهای ۲۰ و ۲۱ سپتامبر به وین می‌رود.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی نشست‌هایی را برگزار کرد که گرچه قطعنامه‌ای علیه ایران در جریان آن صادر نشد، اما کشورهای غربی انتقادهای تندی را نسبت به اقدامات هسته‌ای تهران مطرح کردند و خواستار بازگشت هر چه سریع‌تر ایران به میز مذاکره برای احیای برجام شدند.

جمهوری اسلامی پس از خروج از برجام فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش داده است. کارشناسان می‌گویند، زمان گریز هسته‌ای ایران - زمان لازم برای تولید مواد مورد نیاز برای ساخت یک بمب هسته‌ای - کاهش یافته و این امر موجب افزایش نگرانی‌ها نسبت به برنامه‌ هسته‌ای ایران شده است.

با وجود این اقدامات، جمهوری اسلامی می‌گوید برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG