لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

ادعاهای هسته‌ای رئیسی در سخنرانی مجازی سازمان ملل؛ از «عمل به تعهدات هسته‌ای» تا «حرام بودن سلاح اتمی»


ابراهیم رئیسی. (آرشیو)
ابراهیم رئیسی. (آرشیو)

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در یک سخنرانی ویدئویی از پیش ضبط شده که در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران مدعی شد جمهوری اسلامی به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است.

رئیسی در این سخنان بر لزوم پایبندی عملی همه طرف‌ها به توافق هسته‌ای و قطعنامه سازمان ملل متحد و با اشاره به گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید پایبندی ایران به تعهدات خود، گفت که آمریکا «به تعهد خود که لغو تحریم‌ها است عمل نکرده است.»

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان این که سلاح اتمی در دکترین دفاعی و بازدارندگی جمهوری اسلامی هیچ جایگاهی ندارد و «تولید، ‌ساخت، و انباشت سلاح اتمی» حرام است، افزود که از دید جمهوری اسلامی، گفت‌وگوهایی مفید است که نتیجه آن لغو تحریم‌ها باشد.

ساعاتی پیش از سخنرانی رئیسی، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد واشنگتن نسبت به پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است.

آقای بایدن گفت آمریکا می‌خواهد با استفاده از دیپلماسی و روش های دیپلماتیک، مسایل هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار دهد و چنان‌چه ایران به رعایت کامل توافق هسته‌ای برجام بازگردد، آمریکا نیز به این توافق ملحق خواهد شد.

رئیسی که به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارد روز سه شنبه ۳۰ شهریور در سخنرانی مجازی خود گفت که «منتخب ملت بزرگ ایران» است و افزود به نمایندگی از ملت ایران می خواهد «پیام عقلانیت، عدالت و آزادی را که سه اصل اساسی برای حیات انسان معاصرند، به جهان» برساند.

رئیسی بدون اشاره به ممنوع اعلام شدن واردات واکسن های آمریکایی و بریتانیایی توسط آیت الله خامنه ای، مدعی شد که ایران «از ابتدا اهتمام به خرید و واردات واکسن از طرف‌های معتبر بین‌المللی داشت، اما تحریم‌های دارویی مقابل ملت ایران قرار گرفت.»

این در حالی است که ایالات متحده بارها ادعای تحریم بودن دارو را رد کرده است. در یکی از تازه‌ترین موارد، وزارت خارجه ایالات متحده در روز ۱۳ شهریور بار دیگر تاکید کرد که کمک‌های مرتبط با دارو و تجهیزات پزشکی هیچ‌گاه تحریم نبوده و نیست.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ کتبی به پرسش خبرنگار صدای آمریکا، گفت: «ایالات متحده کالاهای بشردوستانه یا فروش مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو، و تجهیزات پزشکی را تحریم نمی‌کند» و «هدف قرار دادن تجارت بشردوستانه با ایران هرگز سیاست ما نبوده و نیست.»

ساعاتی پیش از سخنرانی ابراهیم رئیسی، تعدادی از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در نیویورک گردهمایی اعتراضی برگزار کردند و از جامعه جهانی خواستند ضمن اعمال تحریم های هسته ای بر جمهوری اسلامی، در مورد اقدامات و سابقه ابراهیم رئیسی در دهه شصت تحقیق کند.

روز دوشنبه هم جلسه حمایت از ایران آزاد از سوی جوامع ایرانی‌-‌آمریکایی در واشنگتن برگزار شد و سخنرانان در این مراسم، خواستار توجه جامعه جهانی به نقش ابراهیم رئیسی در کشتار سال ۱۳۶۷ در ایران و تعقیب قضایی رئیس جمهوری اسلامی ایران شدند.

اگرچه ابراهیم رئیسی به گفته برخی مقامات ایران به دلیل همه گیری کرونا به آمریکا سفر نکرده است، ولی هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، در نیویورک حضور دارد.

XS
SM
MD
LG