لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

جوزپ بورل: قدرت‌های جهانی و ایران «دیدار نخواهند کرد»؛ گفت‌و‌گوی بلینکن با تراس درباره ایران و افغانستان


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۲۹ شهریور به خبرنگاران گفت که وزیران خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، و روسیه در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با طرف ایرانی دیدار نخواهند کرد.

این در حالی است که ساعاتی پیش از آن ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، گفته بود قدرت‌های جهانی و ایران احتمالا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در این هفته، دیدار خواهند کرد.

از زمان اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در ایران، جمهوری اسلامی و قدرت‌های غربی مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام را ادامه نداده‌اند.

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه با همتای بریتانیایی خود، لیز تراس، دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای بلینکن در توئیتی گفت در دیدار با وزیر جدید بریتانیا درباره موضوعات مهم مشترک از جمله ایران، افغانستان، دریانوری آزاد و باز در منطقه هند-آرام صحبت کرده است.


پیش از انتشار سخنان لودریان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه وارد نیویورک شد. امیرعبداللهیان برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است.

به گزارش رویترز، لودریان گفت در نشستی که قرار است برگزار شود، همه طرف‌های توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام به جز آمریکا که از آن خارج شده است، حضور خواهند داشت و هدف این نشست به وجود آوردن «تکان مثبت» برای ادامه مذاکرات با ایران است که از ماه ژوئن به این سو برگزار نشده است.

XS
SM
MD
LG