لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

سه کشور اروپایی: اقدامات هسته‌ای ایران پیامدهای برگشت‌ناپذیر دارد


جلسه شورای حکام - آرشیو
جلسه شورای حکام - آرشیو

بریتانیا، آلمان، و فرانسه از ادامه نقض تعهدات هسته‌ای ایران در برجام و تحریکات بیشتر تهران در زمینه هسته‌ای ابراز «نگرانی عمیق» کردند.

این سه کشور در بیانیه‌ای که متن آن روز چهارشنبه ۲۴ شهریور توسط بریتانیا منتشر شد، اعلام کردند که از زمان آخرین نشست شورای حکام در ماه ژوئن، ایران به فعالیت‌های فاقد مجوز در زمینه اورانیوم فلزی ادامه داده و برای نخستین بار اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

این بیانیه با اشاره به کاربرد تسلیحاتی دانش مربوط به تولید اورانیوم فلزی می‌گوید ایران هیچ دلیل غیرنظامی برای چنین فعالیتی ندارد و باید تولید آن را فورا متوقف کند.

آنها همچنین می‌‌گویند ادامه توسعه سانتریفیوژهای قدرتمند و پیشرفته قابلیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران را به طور دائم بهبود می‌بخشد.

سه کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند فعالیت‌های مربوط به نصب بیشتر سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر از جمله در تاسیسات زیر زمینی فردو را متوقف کند. آنها می‌گویند افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در سطح ۲۰ درصد و ۶۰ درصد زمان لازم برای تولید مواد مورد نیاز در ساخت سلاح هسته‌ای را کاهش داده است.

در بیانیه بریتانیا، آلمان، و فرانسه با اشاره به اقدامات مختلف هسته‌ای ایران آمده است که این گام‌ها خطری فوری برای اشاعه تسلیحات است و پیامدهای برگشت ناپذیر در زمینه توانایی هسته‌ای ایران دارد.

آنها می‌گویند نقض «سیستماتیک» برجام باعث تاسف است.

بریتانیا، فرانسه، و آلمان از ایران خواسته‌اند دسترسی کامل بازرسان را فراهم کند و به اجرای پروتکل الحاقی و همه موارد مربوط به شفاف سازی فعالیت‌های هسته‌ای مندرج در برجام ادامه دهد.

این سه کشور اروپایی می‌گویند «کاملا» از روند مذاکرات احیای برجام که توسط همه طرف‌های آن توافق و ایالات متحده برای بازگرداندن ایران به اجرای تعهداش و برقراری «منافع» آن برای «همه» در پیش گرفته شده است حمایت می‌کنند و به آن متعهد هستند.

آنها در این بیانیه که به رئیس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده است، می‌گویند قویا ایران را تشویق می‌کنند که «از این فرصت دیپلماتیک پیش آمده» استفاده کند. آنها همچنین از تلاش‌های رافائل گروسی که اخیرا نیز به ایران سفر کرده بود و در زمینه تجهیزات نظارتی آژانس با تهران به توافقی رسید، تشکر کردند.

سه کشور اروپایی گفته‌اند که از علنی شدن گزارش اخیر سه ماه آژانس در مورد نظارت و راستی‌آزمایی در ایران استقبال می‌کنند.

ایران در پی خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از برجام و بازگرداندن تحریم‌های واشنگتن علیه آن، فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش داد و برجام را بارها نقض کرد.

XS
SM
MD
LG