لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

خطیب‌زاده می‌گوید گفت‌وگوهای وین «به‌زودی» ازسرگرفته می‌شود


سعید خطیب‌زاده - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید گفت‌وگوهای وین «به‌زودی» و طی هفته‌های آینده از سر گرفته می‌شود.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور، «برجام و گفت‌وگوهای وین» را از محورهای ملاقات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با «وزیران خارجه۴+۱» خواند و گفت، برنامه‌ای برای جلسه وزیر خارجه ایران با این وزیران از پیش تنظیم نشده است.

او همچنین با اشاره به ازسرگیری گفت‌و‌گوهای احیای برجام در آینده نزدیک، گفت که پیش از آن «تیم سیاست خارجی دولت» رئیسی باید در خصوص «کم‌وکیف گفت‌وگوها» به «جمع‌بندی نهایی» برسد.

پیش‌تر، جوزپ بورل اعلام کرده بود که وزیران خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه، در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با طرف ایرانی دیدار نخواهند کرد. هرچند پیش از آن، وزیر خارجه فرانسه از احتمال دیدار آنها خبر داده بود.

از زمان اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در ایران، جمهوری اسلامی و قدرت‌های غربی مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام را ادامه نداده‌اند.

ایالات متحده بارها هشدار داده است که فرصت بازگشت به برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفت، ادامه تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران «برخلاف هدف اعلام شده» از سوی جمهوری اسلامی برای بازگشت به پایبندی متقابل به برجام است.

وی افزود:‌ «ما مهلتی برای مذاکرات برجام وضع نمی‌کنیم، اما همان طور که وزیر خارجه آنتونی بلینکن گفته است ما آگاه هستیم که با گذشت زمان، پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بر دیدگاه ما در بازگشت به برجام تأثیر خواهد گذاشت. ما به وضوح اعلام کرده‌ایم که این فرصت برای همیشه ادامه نخواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG