لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

زایمان خانگی هنجارهای ایالات متحده را به چالش می گیرد


از سال های ١٩٤٠ میلادی تاکنون بیشتر زایمان ها در ایالات متحده در بیمارستان و با حضور متخصص زنان و تجهیزات پزشکی و داروهای جدید و فن آوری مدرن انجام شده اند.

در دو دهه گذشته زایمان به روش سزارین به طور قابل توجهی کاهش یافته و امروز از هر سه تولد نوزاد، یک نوزاد با سزارین متولد می شود. بخش عمده این مسئله به دلیل توجه و علاقه خانم ها به زایمان های خانگی است که در سال های ١٩٦٠ بسیار رایج بود.

امیلی جیکوبز، دانشجوی پزشکی دانشگاه نیویروک و روان فینگان، همسر او، پدر و مادر الیاس ٢٢ ماهه هستند و قصد دارند فرزند دومشان را هم در منزل به دنیا بیاورند.

جیکوبز می گوید «اگر دوران بارداری بدون مشکل سپری شود هیچ دلیل و ضرورتی برای خدمات پزشکی جدی و دقیق و گذشتن از مراحل پیشرفته زایمان وجود ندارد. چرا نوزاد در منزل متولد نشود؟».

یک نرس - مامای معتبر به منزل مراجعه می کند و همان وسائل و تجهیزاتی را که کمک پزشکان با خود دارند، برای شرایط اضطراری با خود به همراه می آورد. جیکوبز می گوید با آن که بیشتر مشکلات مربوط به زمان وضع حمل قابل پیش بینی و تشخیص است اما چند بیمارستان بسیار خوب هم فقط چند دقیقه با منزلمان فاصله دارند.

با این همه، ١٠ درصد زنانی که قصد دارند با تصمیم قبلی در منزل زایمان کنند در نهایت ناچار می شوند به بیمارستان مراجعه کنند و بیشتر اوقات به این دلیل که مراحل زایمان به صورت عادی انجام نمی شود.

اگر شرایط عادی باشد و خوب پیش برود، زایمان جیکوبز بدون استفاده از دستگاه های مدرن و پیشرفته پزشکی، جراحی و یا تزریق داروی درد انجام خواهد شد.

جیکوبز به هنگام تحصیلات پزشکی خود چندین زایمان را به چشم دیده است. او می گوید بخش زیادی از روند تولد نوزاد و زایمان به جای توجه به نیازهای زنان در زایمان طبیعی، تحت کنترل مراحل اداری و مالی بیمارستان قرار دارد.

وی می گوید «بارداری بیماری نیست. بیمارستان مکانی است که مردم به هنگام بیماری به آن مراجعه می کنند. بیمارستان مملو از آلودگی است و باید برای سرعت بخشیدن به روند زایمان دارو به مادر تزریق شود و حتی بعضی از پزشکان مادران را به سزارین تشویق می کنند

جیکوبز یکی از حدود ٣٠ هزار خانمی است که در سال جاری در ایالات متحده زایمان خانگی خواهند داشت. با آن که طی ١٠ سال گذشته، تعداد زایمان های خارجی افزایش یافته اما هنوز فقط یک درصد تولد نوزادان در ایالات متحده به این روش انجام می شود.

فیلم «تجارت متولد شدن» مستندی است که ریکی لیک و ابی اپستاین در سال ٢٠٠٨ تولید کردند و قصد داشتند زایمان خانگی را ترویج کنند. در این فیلم صحنه هایی از تولد ساده و بی دردسری نشان داده می شود که با کمک ماما انجام می شود و اغلب خانم باردار در یک وان پر از آب گرم قرار می گیرد تا درد زایمان کاهش پیدا کند. ویدئوهای زایمان های زنانی که تجربیات خود را روی اینترنت قرار داده اند و معمولاً همسرانشان و بچه های دیگر خانواده هم حضور دارند نیز به تبلیغ زایمان خانگی کمک کرده است.

با این همه، متخصصان و کارشناسان درمورد امنیت و سلامت نوزاد در زایمان خانگی تردید و اختلاف نظر دارند.

تحقیق جدید «نشریه آمریکایی زنان و زایمان» حاکی از آن است که احتمال تولد نوزاد مرده در زایمان خانگی ده برابر بیشتر از نوزادانی است که در بیمارستان متولد می شوند و این نوزادان چهار برابر بیشتر در معرض خطر خفگی و یا دیگر مشکلات عصبی و مغزی جدی قرار دارند.

نتایج این پژوهش حاکی از آن است که از بین حدود ٦٠ هزار زایمان خانگی که طی سال های ٢٠٠٧ تا ٢٠١٠ انجام شد، ٩٨ نوزاد نبض نداشتند و تا ۵ دقیقه بعد از تولد نفس نمی کشیدند. این به معنای ١.٦ درصد در هر یک هزار نوزاد است، اما در بیمارستان از هر یک هزار نوزاد ١٦ صدم درصد احتمال چنین مسئله ای وجود دارد.

فرانک چراوناک، مدیر بخش پزشکی نوزادان و مادران در مرکز پزشکی کورنل نیویورک یکی از نویسندگان این مقاله تحقیقی است. او می گوید بعضی از مرگبارترین معضلاتی که به هنگام زایمان پیش می آید، قابل پیش بینی نیست. ما زمانی که در بیمارستان و در اتاق زایمان و به هنگام تولد با مشکلی برای تولد نوزاد مواجه می شویم، واقعاً برای نجات او فقط چند ثانیه وقت داریم و اگر فردی زایمان خانگی دارد و چند چهارراه با بیمارستان فاصله دارد، به استقبال خطری جدی می رود».

وی می گوید موارد وقوع مشکلات جدی در زایمان هایی که با برنامه ریزی قبلی و با حضور ماما انجام می شوند، خیلی نادر است با این حال او هشدار می دهد خطر جدی و واقعی ست و متخصصان زنان و زایمان باید به مادران توصیه کنند از این کار صرف نظر کنند و خود آن ها نیز در این تجربه مشارکتی نداشته باشند.

جنیفر بلاک که اولین کودک خود را با تجربه زایمان خانگی به دنیا آورده، نویسنده کتابی زیرعنوان «واقعیت دردناک در مورد تولد نوزاد و مراقبت مدرن از مادر و نوزاد» است.

او می گوید « با توجه به تحقیقات خود می دانستم که برنامه ریزی برای زایمان خانگی با فکر کردن در مورد زایمان در شرایط اضطراری (در صورت لزوم) به احتمال بسیار به تولد طبیعی و به صورت هم زمان منتهی خواهد شد و کمترین درد و رنج را برای من به همراه خواهد داشت و برای نوزاد من نیز بهترین سرآغاز خواهد بود».

این نویسنده خاطرنشان می کند شاید با توجه بیش از حد به خطرات زایمان خانگی، خطرهایی همچون عفونت و یا سزارین را که منشاء آن ها در بیمارستان است، فراموش می کنیم.

بلاک می گوید سلامت نوزاد و سلامت خانم ها یکی از دلایل عمده ای است که خانواده ها زایمان خانگی را انتخاب می کنند. او می گوید «بهترین شرایط این است که مادر زایمان طبیعی داشته باشد. ما می دانیم که این نوع تولد برای نوزاد بهترین راه است و سلامت ریه ها، معده، راه های تنفسی و حضور باکتری های خوب در بدنشان با زایمان طبیعی محقق می شود و تغذیه نوزاد با شیر مادر بهتر انجام خواهد شد».

موافقان و مخالفان زایمان خانگی به هلند و برخی کشورهای دیگر اشاره می کنند که تولد نوزادان در منزل بسیار مرسوم بوده است. در مقام نمونه، در بریتانیا و استرالیا ماماها از بیشتر زنان باردار مراقبت می کنند و فقط زمانی که خطر و یا مسئله خاصی پیش بیاید، به دکتر مراجعه می کنند. این کشورها به ویژه کشورهای اروپایی پایین ترین نرخ تولد نوزادان با سزارین را دارند».

چروناک خاطرنشان می کند که سال های طولانی زایمان های خانگی با حضور ماما مرسوم بود، اما امروز که زایمان در بیمارستان رو به افزایش است، بسیاری از زنان ترجیح می دهند تا پول بیشتری به ماما بدهند تا از آن ها مراقبت کنند».

او می گوید در ایالات متحده «یا باید ماماها نوزادان را در بیمارستان و یا در مکانی نزدیک آن متولد کنند و به گونه ای زایمان خانگی را به بیمارستان منتقل کنند».

بلاک می گوید «تجربه زایمان در اروپای شمالی و هلند بهتر از ایالات متحده است. اگر قرار باشد که به بیمارستان بروم و در یک وان آب نوازدم را متولد کنم و همه اش تحت کنترل و مراقبت مدام در تخت نباشم، شاید این شیوه را انتخاب کنم».
XS
SM
MD
LG