لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

مقابله با درمانگاه های زایمان بدون مجوز در آمریکا


تعداد درمانگاه های بدون مجوزی که به زنان آسیای جنوب شرقی خدمات ارائه می دهند، در سراسر ایالات متحده و به ویژه در کالیفرنیا بسیار زیاد شده است. مقامات محلی در حال تعطیلی این مراکز موسوم به «هتلهای زایمان» هستند. دست اندرکاران این مراکز غیرقانونی برای جلب مشتری از قانونی استفاده می کنند که بر اساس آن متولدین درخاک امریکا، به طور طبیعی شهروند ایالات متحده محسوب می شوند.

یک درمانگاه زایمان بدون مجوز اخیراً در حومه پاک مونتری در حومه لس آنجلس تعطیل شد. در ورودی این خانه بزرگ که در یک محله مسکونی واقع شده بود، پوشک، لباس و سایر وسائل مورد نیاز نوزادان انبار شده بود. این خانه یکی از چندین منزل در کالیفرنیا است که با تبلیغات اینترنتی آن دسته از زنان باردار آسیای جنوب شرقی را به خود جلب می کند که دوست دارند فرزندشان در ایالات متحده به دنیا بیاید.

کاتریک راماکریشنان، کارشناس سیاست مهاجرت دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید می گوید به این پدیده «توریسم تولد» می گویند و با وجودی که در قانون منظور نشده است اما کار غیرقانونی نیز نیست.

وی می افزاید «ایالات متحده می تواند قانونی را تصویب کند که براساس آن هر کسی که قصد دارد فرزند خود را در آمریکا متولد کند، اجازه ورود به کشور را نداشته باشد. در حال حاضر، هیچ قانونی وجود ندارد که به طور مشخص و روشن به این مسئله اشاره کند».

مقامات محلی می گویند این درمانگاه های زایمان غیرقانونی هستند و مجوز فعالیت در محله های مسکونی را ندارند. زنان اهل چین، تایوان، هنگ کنگ و کره جنوبی برای اقامت در این به اصلاح هتل ها از ۱۰ هزار دلار تا بیش از ۲۰ هزار دلار پول پرداخت می کنند. مقامات محلی چینو هیلز در نزدیکی لس آنجلس بیشتر مراکز غیرقانونی فعال در این زمینه را تعطیل کرده اند.

روزانا میتچل که وکیل است سرپرستی گروهی از ساکنان محله را به عهده دارد که در مورد این درمانگاه ها به مقامات شهر شکایت کردند. او می گوید «مردم محل ماشین های آخرین مدل را می دیدند که وارد این منازل می شوند. آن ها همچنین دیده بودند که هفت تا هشت خانم باردار از پله ها پایین می آمدند».

مقامات محلی می گویند این خانه ۱۷ اتاق دارد اما ۳۰ زن را در آن جای داده اند و در آن مراعات پاکیزگی و اصول بهداشتی نمی شود.

بسیاری از شهرهای کالیفرنیا از تنوع قومی و جمعیتی بسیاری برخوردارند و تعداد زیادی از مهاجران از تبار آسیا و یا سایر نقاط جهان هستند. لو آلفونسو، آمریکایی چینی تبار می گوید انتشار این اخبار در شهر او باعث اختلافات نژادی و قومی شده است.

او می گوید تعداد زیادی از ساکنان آرام و صادقی که در چینوهیلز زندگی می کنند، آمریکایی چینی تبارند و از وجود این درمانگاه های غیرقانونی بسیار ناخشنود هستند و مردم چون احساساتی می شوند، همه چیز را به صورت کلی زیر سوال می برند.

وایی مین لیو، «انجمن آمریکایی چینی تباران» چینو هیلز می گوید این درمانگاه های بدون مجوز باید تعطیل شوند. او می افزاید «ما از این نوع فعالیت ها بسیار ناخشنودیم و مطمئاً امیدواریم که دولت در این زمینه اقدامی به عمل بیاورد».

مشخص نیست که چه تعداد درمانگاه های موسوم به «هتل زایمان» در سراسر ایالات متحده فعالیت می کنند، اما فعالان محلی می گویند فقط در محله های چینوهیلز ده ها درمانگاه وجود داد و بقیه در بخش های متفاوت لس آنجلس فعال هستند. بعضی امیدوارند که کنگره ایالات متحده مفاد متمم ۱۴ قانون اساسی را به روشنی توضیح دهد. این متمم به همه افرادی که در خاک ایالات متحده متولد شده اند، شهروندی کشور را اعطا می کند. این امر سبب خواهد شد که با پدیده موسوم به تولد گردشگری که مقامات نسبت به گسترش آن هشدار داده اند، مقابله شود.
XS
SM
MD
LG