لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

روز جهانی جمعیت و تمرکز بر بارداری دختران نوجوان


روز پنجشنبه بيستم تيرماه (١١ژوئیه) روز جهانی جمعیت بود و امسال تمرکز این روز بر معضل بارداری دختران نوجوان است.

برآوردهای رسمی حاکی از آن است که هر سال ۱۶ میلیون دختر نوجوان زایمان می کنند و بسیاری از آنها شهروندان کشورهای در حال توسعه از جمله کشورهای آفریقایی هستند.

سازمان ملل متحد می گوید بسیاری از دختران نوجوان در دوران بارداری یا هنگام زایمان با مشکلات جسمی مواجه می شوند که به معلولیت، گاه ناباروری، و حتی گاه مرگ آنان می انجامد. آمار دقیقی از سقط جنین مخفیانه که بعضا به شکل غیراستاندارد انجام می شود و خطرناک است، در دست نیست.

مدیر ارشد برنامه ریزی امور باروری زنان در صندوق جمعیت آفریقای سازمان ملل می گوید دلایل متعددی برای بارداری دختران نوجوان در آفریقا وجود دارد که ازدواج های زودهنگام و گاه اجباری و جمعیت بالای شهروندان زیر ۲۴ سال در میان مهمترین آنهاست.

بر اساس آمار رسمی سازمان ملل، در بسیاری از کشورهای آفریقایی، حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از دختران زیر ۱۸ سال ازدواج می کنند. اغلب آنها به اجبار والدینشان ازدواج می کنند و بسیاری به اين منظور ترک تحصیل داده می شوند.

تونس و آفریقای جنوبی تنها دو کشور آفریقایی هستند که سقط جنین در آنها قانونی است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، می گوید کوشش سازمان متبوع وی آن است که منابع متعددی را به افزایش آگاهی و دانش و اطلاعات بهداشتی دختران تخصیص دهد تا این گروه بتوانند منشا تحولات مثبت اجتماعی باشند و بر نسل های آینده نیز اثر مثبت بگذارند.
XS
SM
MD
LG