لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

هشدار سازمان ملل در مورد بارداری نوجوانان


یافته های گزارش جدید «صندوق جمعیت سازمان ملل متحد» حاکی از است که میلیون ها دختر نوجوان با پیامدهای بهداشتی و اجتماعی جدی ناشی از بارداری روبرو هستند.

برپایه ارزیابی این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد، ٧ میلیون و ٣٠٠ هزار دختر در سراسر جهان زمانی اولین نوزادشان متولد می شود که زیر ١٨ سال سن دارند و دو میلیون دختر زیر ١٤ سال باردار و دارای نوزاد می شود.

تولد نوزاد باید لحظه شادی برای زندگی یک زن باشد. اما میلیون ها نوجوان در سراسر جهان به دلیل مشکلات ماه های اولیه بارداری و تولد کودک با پیامدهای فیزیکی و روانی، انزوای اجتماعی و حتی مرگ روبرو هستند.

در این گزارش آمده است هر روز ٢٠ هزار دختر زیر ١٨ سال در کشورهای در حال توسعه زایمان می کنند. گمان می رود که هر سال حدود ٧٠ هزار نوجوان در کشورهای در حال توسعه در طی دوران بارداری و به هنگام تولد نوزاد جان خود را از دست می دهند. آن دسته از مادران که زنده می مانند با مشکل فیستول زایمان روبرو خواهند بود. این نارسایی حفره ای است که در کانال تولد به وجود می آید و دختران نوجوان به طور دائم با مشکل نشت ادرار روبرو می شوند.

الانا آرمیتاژ، مدیر دفتر «صندوق جمعیت سازمان ملل متحد» در ژنو می گوید دختران نوجوان در معرض خطر ازدواج زودهنگام و رابطه جنسی اجباری قرار دارند. خانم آرمیتاژ می گوید مرگ و میر ناشی از بارداری و زایمان دختران زیر ١٥ سال در خانواده های کم درآمد و با درآمد متوسط دو برابر دخترهای سایر خانواده ها است.

وی می افزاید «گزارش ما حاکی از آن است که از هر ١٠ بارداری بین دختران زیر ١٨ سال، ٩ مورد در زندگی مشترک رخ می دهد و هر روز حقوق ابتدایی ٣٩ هزار دختر به دلیل ازدواج در سنین پایین نقض می شود. از هر ٩ دختر، یک دختر زیر سن ١٥ سالگی ازدواج کرده است و تا زمانی که خانواده ها و جوامع و دولت ها ازدواج کودکان زیر سن قانونی را توجیه می کنند، این روند ادامه پیدا خواهد کرد».

در این گزارش همچنین بر تاثیر اقتصادی بارداری این دختران نوجوان اشاره شده است. در بخشی از گزارش «صندوق جمعیت سازمان ملل متحد» هزینه هایی که بارداری به زندگی این نوجوانان تحمیل می کند معادل ١ درصد تولید ناخالص داخلی چین و ٣٠ درصد درآمد ناخالص داخلی اوگاندا ارزیابی شده است.

گزارش این سازمان بین المللی حاکی از آن است که اگر ٢٠٠ هزار مادر نوجوان در کنیا به جای بارداری، شاغل شده بودند اقتصاد این کشور از ثروتی معادل ٣ میلیارد و ٤ میلیون دلار بهره مند می شد.

بر پایه یافته های این گزارش، دختران روستایی که از تحصیلات چندانی برخوردار نیستند و در مناطق فقیر زندگی می کنند در مقایسه با دختران نوجوان شهرنشین و مناطق ثروتمندتر در معرض خطر بارداری در سنین نوجوانی قرار دارند.

لوک دو برنیس، مشاور ارشد «بهداشت مادران» صندوق جمعیت سازمان ملل متحد می گوید بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از بارداری در کشورهای زیر صحرای آفریقا و جنوب آسیا مشاهده می شوند.

او می گوید این مشکل در مناطق فرانسه زبان کشورهای آفریقایی بیشتر از کشورهای انگلیسی زبان این مناطق مشاهده می شود.

برنیس می گوید «آفریقا جمعیت یک دستی ندارد و مناطق مختلف تفاوت های عمده ای با هم دارند، اما واقعیت این است که در بیشتر این کشورها از دختران جوان محافظت نمی شود، نه تنها در بخش هایی که فرهنگ فرانسوی غالب است، بلکه در کشورهای انگلیسی زبان آفریقا نیز وضعیت به همین گونه است. در کنیا، اوگاندا نرخ سقط جنین بسیار بسیار بالاست و همین امر آمار مرگ و میر مادران را افزایش می دهد. تعداد زیادی از افرادی که سقط جنین می کنند، دختران نوجوان هستند».

در این گزارش آمده است که در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، بارداری در دوران نوجوانی در کشورهای در حال توسعه چالش بسیار جدی تر و بزرگتری محسوب می شود. اما بارداری نوجوانان هنوز در کشورهای ثروتمند نیز مسئله قابل توجه و معضل درخور بررسی قلمداد می شود.

در گزارش صندوق جمعیت آمده است سرزنش دختران نوجوان به دلیل بارداری نتایج معکوس دارد و باید به جای تلاش برای متحول کردن رفتار دختران، جامعه رویکرد و اعمال خود را در قبال این مشکل تغییر دهد.
XS
SM
MD
LG