لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

افسردگی پس از زایمان در زنان شهرنشین کانادایی


نتایج یک گزارش جدید حاکی است که زنان شهرنشینی که در شهرهای با بیش از پانصد هزار نفر جمعیت زندگی می کنند، بیش از سایر زنان در معرض ابتلای به افسردگی پس از زایمان هستند.

پروژه تحقیقی «انجمن پزشکی کانادا»، شرایط روحی و روانی ٦ هزار زن ساکن مناطق روستایی، نیمه روستایی، نیمه شهری و شهری را از سال ٢٠٠٦ تاکنون مورد ارزیابی قرار داده است.

یافته های این تحقیق نشان می دهد که تقریباً ١٠ درصد زنان مناطق شهری به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده اند، در حالی که فقط ٦ درصد از زنان مناطق روستایی از این نارسایی رنج می برند. تقریباً ٧ درصد زنان مناطق نیمه روستایی و حدود ٥ درصد زنان ساکن در مناطق نیمه شهری در این دوره به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده بودند.

مناطق شهری کانادا تعداد بیشتری جمعیت مهاجر دارد و زنان بیشتری در این مناطق با کمبود سطوح حمایت اجتماعی در طی دوران بارداری و پس از زایمان روبرو بوده اند.

دکتر سیمون ویگود، روانشناس «بیمارستان کالج زنان» و پژوهشگر «موسسه تحقیق کالج زنان» در تورنتو در این مورد گفته است «ما دریافتیم که زنان کانادایی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند در مقایسه با زنان سایر نقاط کشور بیشتر در معرض خطر ابتلای به افسردگی پس از زایمان هستند».

وی تاکید کرده است «فاکتورهای ابتلای به افسردگی پس از زایمان (از جمله پیشینه خانوادگی و ارثی افسردگی، وضعیت مهاجرت و حمایت اجتماعی) به طور نابرابر در مناطق جغرافیایی کشور توزیع شده اند و همین عوامل مهمترین فاکتورهای نرخ متفاوتی هستند که در ابتلای به افسردگی پس از زایمان بین زنان مشاهده می کنیم».

حدود ٢٠ درصد مردم کانادا در مناطق روستایی و یا دورافتاده زندگی می کنند و ٣٥ درصد از جمعیت این کشور در مناطق شهری و در شهرهای بزرگی همچون مونترال، تورنتو و ونکوور اقامت دارند و بقیه ٤٥ درصد مردم در مناطق نیمه شهری و یا نیمه روستایی هستند.
XS
SM
MD
LG