لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

بارداری ناخواسته از عوامل ابتلای زنان به بیماری های روانی است


بارداری ناخواسته از عوامل ابتلای زنان به بیماری های روانی است
بارداری ناخواسته از عوامل ابتلای زنان به بیماری های روانی است

نتایج یک تحقیق جدید در بریتانیا حاکی از آن است که سقط جنین شانس ابتلای زنان به اختلالات روانی را افزایش نمی دهد.

پژوهشگران بریتانیایی تاکید کرده اند زنانی که به دلیل بارداری های ناخواسته، سقط جنین کرده اند بیشتر از زنانی که به تازگی زایمان کرده اند، در معرض ابتلای به بیماری های روحی و روانی همچون اضطراب و افسردگی قرار ندارند.

این پژوهش که توسط محققان «مرکز ملی همکاری برای بهداشت روانی » بریتانیا تکمیل شده است، بزرگترین و جامع ترین تحقیق تاریخ در مورد سقط جنین محسوب می شود.

دکتر کیم کندال، مدیر این مرکز یافته های تحقیق اخیر را دلگرم کننده خوانده است. با این وجود این محقق بریتانیایی هشدار داده است که مقامات باید به معضل بارداری های ناخواسته توجه کنند.

در شرایطی که بسیاری از محققان معتقدند سقط جنین، به ویژه در موارد بارداری های ناخواسته عامل بروز بیماری های روانی و افسردگی است اما دکتر کندال معتقد است که معضلات مربوط به بیماری های روانی و اختلالات روحی بیشتر با بارداری ناخواسته مرتبط است تا با سقط جنین.

دکتر کندال و همکارانش ٤٤ پژوهش بین المللی را ارزیابی کرده اند که از سال ١٩٩٠ تا ٢٠١١ در کشورهای مختلف جهان انجام شده است. اطلاعات چندین میلیون زن که ناخواسته باردار شده بودند از آرشیو مراکز بهداشت ملی و پایگاه های بیمه در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفت.

دانشمندانی که در مورد وضعیت این زنان تحقیق کردند، دریافته اند که وضعیت سلامت روحی و روانی زنان در دوران پیش از بارداری، بهترین عامل برای تشخیص مشکل روانی پیش و پس از سقط جنین است.


دانشمندان بریتانیایی معتقدند که بارداری ناخواسته فشارهای روانی و افسردگی روحی را تشدید می کند.

دکتر کندال می گوید حدود یازده تا دوازده درصد از زنان به طور کلی به اختلالات روحی و روانی همچون اضطراب و افسردگی مبتلا هستند اما این رقم در زنانی که بارداری ناخواسته دارند به یک سوم افزایش می یابد.

این پژوهشگر بریتانیایی ضمن اشاره به تاثیر بارداری ناخواسته بر مشکلات روحی و نارسایی های روانی زنان می گوید برای پیشگیری از تشدید وضعیت ناسالم روحی و روانی زنانی که بارداری ناخواسته دارند باید خدمات بهداشتی و درمانی و مشاوره به این زنان ارائه شود.

دکتر کیت گوتری، سخنگوی کالج سلطنتی زنان و زایمان بریتانیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ارائه خدمات درمانی و بهداشتی برای زنانی ضروری است که با وجود اختلالات روحی و روانی و آسیب پذیری جسمی، سقط جنین کرده اند.

نتایج این تحقیق که با بودجه وزارت بهداشت بریتانیا انجام شد، در شماره ماه دسامبر نشریه آکادمی دانشکده پزشکی سلطنتی و کالج سلطنتی روانکاوان منتشر شد.

XS
SM
MD
LG