لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

اکران فیلم «تاتامی» در جشنواره ونیز به کارگردانی زر امیرابراهیمی و گای ناتیو اسرائیلی


فیلم تاتامی- گرفته شده از سایت جشنواره فیلم ونیز
فیلم تاتامی- گرفته شده از سایت جشنواره فیلم ونیز

فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی، بازیگر سرشناس ایرانی، و گای نانیو، سینماگر اسرائیلی، در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز اکران شد.

این نخستین بار است که هنرمندان ایرانی و اسرائیلی در چهارچوب یک پروژه بلند سینمایی در مقام کارگردانی با یکدیگر همکاری می‌کنند. آنها فیلم‌نامه را همراه با الهام عرفانی نوشته‌اند.

داستان فیلم درباره یک جودوکار زن ایرانی به نام لیلا، با بازی آرین مندی است که همراه با مربی خود مریم، با هنرنمایی زر امیرابراهیمی، راهی مسابقات جهانی می‌شوند.

لیلا در شرایطی که یکی از شانس‌های دریافت مدال طلا محسوب می‌شود، دستوری را از تهران دریافت می‌کند که نباید با رقیب اسرائیلی مسابقه دهد. این ورزشکار باید به دروغ به مسئولان فدراسیون جهانی بگوید که مصدوم است تا با قهرمان اسرائیلی مواجه نشود؛ تصمیمی که می‌تواند سرنوشت زندگی او را تغییر دهد.

جیمی ری نیومن، نادین مارشال، و مهدی بجستانی از جمله بازیگران تاتامی هستند.

به نوشته «ورایتی»، زر امیرابراهیمی با اشاره به اینکه بعد از فیلم عنکبوت مقدس، بارها به «همکاری با یهودیان» متهم شد، می‌گوید که ایرانیان حتی اجازه ندارند فردی را اسرائیلی خطاب کنند و این کشور از دید جمهوری اسلامی، همیشه «رژیم اشغالگر» است.

تولید این پروژه سینمایی به دلیل نگرانی‌های امنیتی به صورت مخفیانه انجام شد و تهیه‌کنندگان هیچ اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌های خبری قرار ندادند.

به کفته گای ناتیو، فیلم‌برداری در نقاط مختلف شهر تفلیس در گرجستان انجام شد؛ شهری که بسیار به ایران نزدیک است.

او با تأکید بر رعایت کامل نکات امنیتی، اضافه می‌کند که اعضای گروه برای عدم جلب توجه، در هتل‌های مختلف اقامت داشتند.

گای ناتیو می‌گوید: «در مدرسه به ما می‌گفتند که ایران، دشمن است، خود شیطان است. آنها می‌خواستند ما بترسیم. زر، من را نمی‌شناخت ‌و مدتی طول کشید تا به من اعتماد کند، اما در یک لحظه به یکدیگر نگاه کردیم و گفتیم، ما افرادی مثل هستیم.»

گای ناتیو
گای ناتیو

زر امیرابراهیمی با هنرنمایی درخشان خود در فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی، جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن را دریافت کرد. فیلم دیگری با بازی او با عنوان «شیدا» ساخته نورا نیاسری، با استقبال زیادی در جشنواره‌های سینمایی مواجه شده است.

زر امیرابراهیمی از چندی پیش به کارگردانی علاقمند بود و روی پروژه مستقلی به نام «افتخار پرشیا» کار می‌کند. او درباره کارگردانی مشترک تاتامی می‌گوید: «این یک کار گروهی و تجربه خوبی برای من بود تا در آینده فیلم خود را بسازم. می‌دانم که این یک پروژه تاریخی است، اما من و گای ایده‌های زیادی داشتیم که با یکدیگر به اشتراک گذاشتیم.»

به گفته زر امیر ابراهیمی، آنها در ابتدا فکر می‌کردند که با توجه به داستان فیلم، در گزینش بازیگران دچار مشکل شوند ولی در کمال تعجب، تمامی هنرمندان پیشنهاد همکاری در این پروژه پرمخاطره را پذیرفتند. او می‌افزاید که «مانند انقلاب زنان ایران، شجاعت می‌تواند مسری باشد.»

گای ناتیو اضافه می‌کند که «تصمیم گرفتیم دقیقا همان کاری را انجام دهیم که دولت و رژیم‌، ما را از منع می‌کند. من امیدوارم که این باعث شود تا مردم سایر کشورهای متخاصم نیز با یکدیگر همکاری کنند، و نه فقط هنگام ساخت فیلم.»

تاتامی با الهام از ماجراهای واقعی ورزشکاران ایرانی ساخته شده است که در طول دهه‌های اخیر به دلیل سیاست‌های ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی مجبور به انصراف از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی شدند.

به گفته زر امیرابراهیمی، بسیاری از این ورزشکاران علیه چنین سیاستی شوریدند، زیرا هیچ معنایی ندارد که پس از مدت‌ها تمرین و تلاش، ناگهان مجبور باشید که انصراف دهید و از مسابقات کناره‌گیری کنید.

او تأکید می‌کند که تاتامی، بازتاب‌دهنده پیام قدرتمند این ورزشکاران ایرانی است.

به گفته این سینماگر، زندگی میلیون‌ها تن تحت کنترل رژیم اسلامی ایران است؛ مردمانی که هیچ اهمیتی برای حکومت ندارند و فقط ابزاری برای آن محسوب می‌شوند.

در روز اکران تاتامی در جشنواره فیلم ونیز، برنامه ویژه‌ای در همبستگی با زنان و مردان ایرانی روی فرش قرمز برگزار می‌شود. این «فلش ماب» در عین حال به صدور احکام قضایی علیه سینماگرانی مانند سعید روستایی اعتراض می‌کند.

این مطلب با استفاده از گزارش ورایتی تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG