لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

جشنواره فیلم ونیز در حمایت از سعید روستایی، همبستگی خود را با مردم ایران اعلام می‌کند


سعید روستایی «کارگردان فیلم برادران لیلا»
سعید روستایی «کارگردان فیلم برادران لیلا»

جشنواره فیلم ونیز پس از صدور حکم زندان علیه سعید روستایی، سینماگر ایرانی توسط جمهوری اسلامی، در برنامه ویژه‌ای، همبستگی خود را با مردم ایران اعلام می‌کند.

به گزارش «ورایتی»، این جشنواره جمعه ۲۵ اوت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این «فلش ماب» را در همبستگی با زنان و مردان ایرانی که برای «آزادی» و علیه «سرکوب‌های» جاری در این کشور مبارزه می‌کنند، و همچنین فیلمسازان و هنرمندانی که توسط حکومت ایران بازداشت یا زندانی شدند، روی فرش قرمز ترتیب می‌دهد.

فلش ماب، به نوعی گردهمایی خودجوش گروهی گفته می‌شود که معمولا در مراسم هنری با حضور هنرمندان و علاقمندان با هدف یا درخواست مشخصی برگزار می‌شود و جنبه انتقادی دارد.

برگزارکنندگان جشنواره تصریح کردند که این فلش ماب تا حدودی در واکنش به محکومیت سعید روستایی کارگردان فیلم «برادران لیلا» است که اوایل ماه جاری توسط جمهوری اسلامی به ۶ ماه زندان محکوم شد.

سعید روستایی از چهره‌‌های شناخته شده در جشنواره ونیز است و فیلم «متری شش و نیم» او در سال ۲۰۱۹ در بخش افق‌های ونیز اکران شد.

سعید روستایی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ساخت و پخش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن به شش ماه حبس تعزیری، پنج سال ممنوعیت از هرگونه فعالیت‌ مرتبط با فیلمسازی و ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی، و الزام به گذراندن یک دوره «فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی» در دانشکده صدا و سیمای قم محکوم شده است.

کارگردان و بازیگران فیلم برادران لیلا
کارگردان و بازیگران فیلم برادران لیلا

محکومیت سعید روستایی با اعتراض سینماگران بزرگی چون مارتین اسکورسیزی، فرانسیس فورد کاپولا، و جشنواره فیلم کن مواجه شده است که به شدت از این اقدام جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

حامد سلیمان‌زاده، نویسنده، منتقد، و پژوهشگر حوزه فیلم و فلسفه در آلمان در این باره به صدای آمریکا می‌گوید: «این یک دهن کجی به کلیت جایگاه هنر و هنرمند در ایران است. صدور چنین احکامی نتیجه سردرگمی مسئولان سینمایی و قضایی ایران است که حقیقتا نمی‌دانند چه کنند. فکر می‌کنند با اتخاذ چنین تصمیم‌هایی می‌توانند چرخه سینمای مستقل و تولید آثاری که بی‌توجه به مجوزهای من در آوردی آنها ساخته می‌شود را متوقف کنند اما زهی خیال باطل.»

جشنواره فیلم ونیز سال گذشته نیز برنامه مشابهی را برای حمایت از جعفر پناهی، سینماگر منتقد ایرانی روی فرش فرمز ونیز ترتیب داده بود.

انتظار می‌رود که سینماگران، هنرمندان، و شخصیت‌های برجسته زیادی در این برنامه که شنبه دوم‌ سپتامبر برگزار می‌شود، شرکت کنند تا توجه دولت‌ها، رسانه‌ها، و افکار عمومی جهان را نسبت به شرایط کنونی در ایران و مبارزات آزادیخواهانه مردم این کشور جلب کنند.

زر امیرابراهیمی
زر امیرابراهیمی

فلش ماب امسال در همان روزی است که فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک گای ناتیو، کارگردان اسرائیلی و زر امیرابراهیمی، بازیگر ایرانی در بخش افق‌های ونیز اکران می‌شود.

این فیلم داستان واقعی یک زن جوان قهرمان جودو را روایت می‌کند که مقامات ایرانی می‌خواستند او را مجبور به کناره‌گیری از مسابقه کنند تا با ورزشکار اسرائیلی رقابت نکند.

هشتادمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز از ۳۰ اوت تا ۹ سپتامبر برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG