لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

«عنکبوت مقدس»؛ روسیه اکران فیلم ایرانی را متوقف کرد


عنکبوت مقدس
عنکبوت مقدس

پخش کننده فیلم سینمایی عنکبوت مقدس روز سه‌شنبه اعلام کرد که مقامات روسی انتشار این فیلم برنده جایزه کن فرانسه - درباره یک قاتل زنجیره‌ای کارگران جنسی در ایران - را متوقف کرده‌اند.

به گزارش صدای آمریکا فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی، کارگردان ایرانی تبار دانمارکی، از داستانی واقعی درباره یک جانباز جنگ الهام گرفته که ۱۶ کارگر جنسی را در مشهد، دومین شهر بزرگ ایران و یکی از زیارتگاه‌های اصلی شیعیان ایران کشت.

این اقدام مسکو در حالی صورت می‌گیرد که روسیه به طور فزاینده‌ای پس از آغاز جنگ با اوکراین محافظه‌کار شده و در بحبوحه انزوای سیاسی بین‌المللی، روابط نزدیک‌تری با ایران را دنبال می‌کند.

این فیلم از ۱۱ ماه مه در سینماهای روسیه اکران شد، اما کمتر از یک هفته بعد، وزارت فرهنگ روسیه مجوز پخش فیلم را پس گرفت و دراظهار نظری کتبی، آناستازیا کروگلیاکوا، نماینده اکسپونتا فیلم به خبرگزاری فرانسه گفت: «متاسفانه، این خبر درست است» ولی کروگلیاکوا دراین‌باره جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

از سویی دیگر وزارت فرهنگ روسیه گفت که پروانه پخش این فیلم «به دلیل بکار بردن اطلاعاتی که انتشار آن توسط قانون فدراسیون روسیه ممنوع است، لغو شد.» هیچ اظهارنظر دیگری از سوی وزارت فرهنگ روسیه در دسترس نیست.

پیشتر زر امیرابراهیمی، برای بازی در فیلم «عنکبوت مقدس» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد. در این فیلم او نقش خبرنگاری را بازی کرد که به تحقیق درباره قتل‌ها می‌پردازد.

جمهوری اسلامی، سال گذشته پس از انتخاب این فیلم توسط جشنواره کن به فرانسه اعتراض کرد و این اقدام را «کاملا اشتباه و سیاسی» خواند.

از آنجایی که عباسی، کارگردان این فیلم از اجازه فیلمبرداری در ایران محروم شده بود، در نهایت ساخت فیلم «عنکبوت مقدس» در اردن کلید خورد.

در تهیه این گزارش، از مقاله فرانس پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG