لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

سازمان بیمه سلامت: ۶۰ درصد هزینه‌های درمان «از جیب مردم» پرداخت می‌شود


Health insurance اعتراض عمومی برای درمان رایگان
Health insurance اعتراض عمومی برای درمان رایگان

در حالی که سازمان بیمه سلامت می‌گوید در حال حاضر ۶۰ درصد هزینه‌های درمان «از جیب مردم» پرداخت می‌شود، سازمان نظام پزشکی ایران پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی برای بیماران را ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز یک‌شنبه ۲۸ فروردین، محمد رئیس‌زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی نیز افزایش هزینه‌ها در برخی حوزه‌های پزشکی را «بیش از ۲۰۰ درصد» اعلام کرده و گفته است که این میزان افزایش بها، تناسبی با تورم ۴۵ تا ۵۰ درصدی ندارد.

مهدی رضایی، معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت می‌گوید بیمه‌ها و دولت متناسب با رشد تورم در حوزه سلامت افزایش نیافته و «این مابه‌التفاوت از جیب مردم پرداخت شده است»؛ و در حال حاضر ۶۰ درصد هزینه‌های درمان را مردم می‌پردازند.

بنا بر این گزارش، افزایش بهای تعرفه خدمات پزشکی در سال ۹۸، «۱۰ درصد در بخش دولتی و ۱۳ درصد در بخش خصوصی» بود. در سال ۹۹ نیز تعرفه‌ها ۱۵ درصد افزایش یافت و در سال ۱۴۰۰ هم با وجود این که پیشنهاد سازمان نظام پزشکی افزایش ۵۵ درصدی بود، اما دولت این رقم را تنها ۲۸.۵ درصد اعلام کرد.

نامه سازمان نظام پزشکی ایران برای افزایش قیمت سلامت
نامه سازمان نظام پزشکی ایران برای افزایش قیمت سلامت

«درمان رایگان» همواره یکی از خواسته‌های معترضان در تجمع‌های صنفی از جمله بازنشستگان و مستمری‌بگیران بوده است و احتمال افزایش ۶۰ درصدی تعرفه‌های خدمات درمانی به نگرانی‌هایی آنها بیش از پیش دامن زده‌است.

بنا بر گزارش‌های پیشین، در سال ۱۴۰۱ ویزیت پزشکان عمومی حدود ۸۵ هزار تومان، پزشکان متخصص حدود ۱۲۰ هزار تومان و پزشکان فوق تخصص حدود ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی خواهد داشت؛ هر چند مهدی یوسفی، مدیرکل تعرفه، استاندارد و بیمه وزارت بهداشت، افزایش این تعرفه‌ها را پاسخگوی اجزای نظام سلامت ندانسته و گفته است: «ما معتقد به این نیستیم که نظام سلامت بر اساس نظام پرداخت از جیب بیمار اداره شود.»

موج نارضایتی و نابسامانی در حوزه بهداشت و درمان ایران تنها به گرانی و تورم محدود دارو و درمان نیست. در ماه‌های گذشته کارکنان خدمات پزشکی و درمانی در ایران بارها در اعتراض به وضعیت کاری و معیشتی خود تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده‌اند.

این درحالی است که عباس عبادی، معاون وزیر بهداشت در هفته‌های گذشته از کمبود دست‌کم ۱۰۰ هزار پرستار در ایران خبر داده است.

XS
SM
MD
LG