لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به حذف ارز ترجیحی دارو: «قتل عمومی» عامدانه است


کمبود دارو در ایران - آرشیو
کمبود دارو در ایران - آرشیو

وزیر بهداشت و درمان ایران با تاکید بر حذف بند ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی دارو در سال جاری، تصریح کرد که کمک دولت به شرکت‌های واردکننده دارو دیگر ادامه نخواهد یافت.

بهرام عین‌اللهی روز یک‌شنبه ۷ فروردین با اشاره به اینکه در بودجه سال ۱۴۰۱ دولت ابراهیم رئیسی جایگاهی برای ارز ترجیحی در نظر گرفته نشده است، گفت :«در سال جاری در موضوع دارو، ارز ترجیحی برداشته شده و شرکت‌ها دیگر معطل دریافت مواد اولیه با ارز ترجیحی نیستند.»

ارائه ارز ترجیحی به واردکنندگان دارو، یکی از راهکارهای دولت‌های پیشین برای پایین آوردن قیمت داروهای وارداتی در داخل کشور، به ویژه برای داروهای خاص، عنوان شده بود.

بهرام عین‌اللهی که خود از منتقدان این طرح است، پیشتر نیز با این موضوع مخالفت کرده بود و گفته بود: «ارز ترجیحی فسادزا است و باید حذف شود و با حذف این ارز، هزینه داروها توسط بیمه به مردم پرداخت خواهد شد.»

پیشتر، برخی نسبت به افزایش قیمت دارو در پی حذف ارز ترجیحی دارو هشدار داده بودند. هانی تحویل‌زاده، رییس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک، در نامه‌ای به مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود حذف ارز ترجیحی قیمت مواد اولیه شیر خشک را بین ۵ تا ۷ برابر افزایش می‌دهد. این درحالی است که برخی کارشناسان هم معتقدند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث ورشکستگی شرکت‌های بیمه خواهد شد. در همین حال برخی دیگر نیز معتقدند این اقدام باعث افزایش فشاری مضاعف بر بیماران و مصرف‌کنندگان دارو در کشور خواهد بود.

لیلا حسین‌زاده، فعال مدنی در واکنش به این خبر در توییتی نوشت: «این اقدام (آشکار و عامدانه) به قتل عمومی است! بیماران در‌ این کشور بی‌قدرت‌ترین جمعیت ممکن هستند و حالا رسما به اتاق گاز فرستاده می‌شویم.»

فریبرز کلانتری، روزنامه‌نگار نیز تلویحا به نبود سنجش در ورای این تصمیم با انتقاد از آن، به مخالفت دولت و مجلس با حذف ارز ترجیحی دارو اشاره کرد.

سمیه عباسی، یک کاربر توییتر نیز با اشاره به این که زمان‌بر بودن فرایند دریافت ارز ترجیحی به عنوان دلیل حذف آن، به نبود رویه‌ای منطقی برای حل مشکلات، این رویه را «مملکت‌داری حسین‌قلی‌خانی» توصیف کرد.

خبر حذف ارز ترجیحی برای واردات دارو در حالی است که گزارش‌ها از مناطق مختلف ایران در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد شماری از داروخانه‌ها با کمبود دارو روبه‌رو هستند.

رئیس سازمان غذا و دارو ایران اواخر بهمن ماه گفته بود: «کمبودهای دارویی برای یک ماه آینده ۵٠ قلم دارو و برای ٣ ماه آینده ١٩٠ قلم دارو است.»

این درحالی است که مجتبی بوربور، نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو ۲۶ بهمن به خبرگزاری کار ایران با تأکید بر این که «در حال حاضر کمبود داروی ساخته شده در کشور وجود دارد»، گفته بود: «قبلا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، آمارهایی در مورد میزان عرضه ارائه می‌کردند اما اخیرا این موضوع متوقف و شفافیت کاهش پیدا کرده است.»

این درحالی است که در تازه‌ترین واکنش، احسان ارکانی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفته‌است «که مجلس از حذف ارز ترجیحی دارو اطلاعی ندارد و بعید است در این مدت کوتاه، وزارت بهداشت زیرساخت‌های لازم برای حرف ارز ۴۲۰۰ تومانی را فراهم کرده باشد.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که علاوه بر داروهای خاص، واردات ماده اولیه بسیاری از داروها در ایران به شدت وابسته به ارز ترجیحی است و براساس ادعای بسیاری از دست اندرکاران امر، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد ماده اولیه‌ای وارداتی برای دارو از هند و چین وارد ایران می‌شود.

XS
SM
MD
LG