لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

برگزاری دو تجمع اعتراضی همزمان مقابل وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی


تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان مریوان (آرشیو)
تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان مریوان (آرشیو)

شماری از اعضای کادر درمان در تهران روز دوشنبه دوم اسفند یک تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت بهداشت ایران برگزار کردند.

تجمع‌کنندگان نسبت به وضعیت کاری و معیشتی خود اعتراض کردند و شعارهایی مانند «زحمت چند برابر، حقوق نابرابر» و «مدافع داد بزن، حقت رو فریاد بزن» سر دادند.

این افراد خواستار پرداخت فوق‌العاده کار و رسیدگی به وضعیت قراردادهایشان هستند.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، تجمع روز دوشنبه از سوی نیروهای غیررسمی و رسمی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران سازمان‌دهی شده بود.

بر اساس این گزارش، معترضان با اشاره به‌عدم تصویب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، از وزارت بهداشت خواستار تغییر وضعیت نیروهای غیررسمی زیرمجموعه خود شدند.

همزمان تجمع دیگری نیز از سوی پرستاران مقابل سازمان تامین اجتماعی برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، علت برگزاری این تجمع اعتراض به «مخالفت‌ها با بازنشستگی زودتر از موعد» بود.

بر اساس قانون تامین اجتماعی، امکان بازنشستگی زودتر از موعد با ۲۰ سال بیمه‌پردازی مستمری با ۲۵ سال بیمه‌پردازی متناوب برای مشمولان مشاغل سخت و زیان‌آور وجود دارد.

پرستاران معترض می‌گویند سازمان تامین اجتماعی عملا با بازنشستگی بر مبنای ۲۵ سال خدمت مخالفت می‌کند و به دلیل «کمبود نیرو» کارکنان پرستاری خود را تا ۳۰ سال خدمت نگه می‌دارد.

این پرستاران همچنین از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل «بی‌توجهی» به خواسته‌های صنفی پرستاران انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، پرستاران با اشاره به خودسوزی یک نفر از همکاران بخش خدمات خود در بیمارستان تامین اجتماعی قزوین، تاکید کردند که وضعیت روحی بسیاری از همکارانشان به دلیل فشارهای کاری، «نامطلوب» است.

از آغاز شیوع ویروس کرونا کادر درمانی در ایران به ویژه پرستاران با فشارهای کاری و ساعات کاری طولانی مواجه بوده‌اند.

هزاران نفر از کارکنان کادر درمانی طی دو سال گذشته به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و صدها تن از آنان نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.

بحران معیشتی و تورم افسارگسیخته در ایران طی سال‌های اخیر اعتراض اقشار مختلف جامعه از جمله معلمان، کارگران و بازنشستگان را نیز به دنبال داشته است. این اعتراض‌ها در برخی موارد با سرکوب و بازداشت معترضان توسط ماموران حکومتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG