لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

کرونا در ایران| افزایش مراجعان سرپایی در تهران؛ ۱۰ شهر دیگر در وضعیت «نارنجی»


معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران از افزایش مراجعان مبتلا به کرونا خبر داد. نادر توکلی گفت این‌ رقم به سه هزار و ۵۰۰ نفر در روز رسیده است. او دلیل این «موج افزایش» را مسافرت‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی دانست.

توکلی همچنین افزود شمار مرگ و میر که به زیر ۱۰ نفر در روز رسیده بود حال بین ۱۳ تا ۱۵ مورد شده است.

با این حال بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت ایران، تعداد شهرهای قرمز از ۳۶ به ۳۴ کاهش یافت و شمار شهرهای نارنجی (با خطر متوسط) از ۵۹ به ۶۹ شهر افزایش پیدا کرد.

بازگشایی عجولانه مدارس در شرایطی که کارشناسان بهداشتی نسبت به وقوع موج هفتم پس از تعطیلات نوروزی هشدار داده‌اند منجر به نگرانی‌های زیادی شده است به ویژه آنکه آمار واکسیناسیون در کودکان زیر ۱۲ سال مطلوب نیست.

معاون بهداشتی علوم پزشکی مازندران می‌گوید در هفته گذشته، مراجعه‌ کودکان مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها افزایش یافته است. عباس علیپور گفت حدود ۱۰ درصد از مراجعه‌کننده‌ها و بستری‌شده‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند و نرخ واکسیناسیون کودکان ۱۲ سال به پایین تنها به ۳۰ درصد رسیده است.

با این حال به رغم اعتراض والدین و درخواست‌های مکرر برای لغو حضوری شدن مدارس و با وجود آنکه روز جمعه، تهران عنوان «آلوده‌ترین شهر جهان» را به خود اختصاص داد تصمیمی در مورد تعطیلی مدارس گرفته نشده است.

نرخ تزریق دز سوم واکسن در ایران نیز همچنان پایین است و به حدود ۳۱ درصد رسیده است.

این در حالی است که وزیر بهداشت ایران می‌گوید واکسن تولید داخلی را به ده‌ کشور آفریقایی صادر کرده‌اند. بهرام‌ عین‌اللهی‌ گفت ۶ مجموعه واکسن‌سازی کرونا در کشور فعال است و صادرات واکسن از دو هفته پیش آغاز شده است.

تاکنون هیچ‌یک از واکسن‌های ایرانی تأییده سازمان بهداشت جهانی را دریافت‌ نکرده‌اند و واردات واکسن‌ خارجی نیز از آبان ماه متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG