لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

موج گرمای شدید در بریتانیا: مقامات، برای اولین بار در تاریخ کشور، هشدار «قرمز» صادر کرده‌اند


موج گرمای شدید در بریتانیا
موج گرمای شدید در بریتانیا

مقامات بریتانیا به خاطر گرمای شدید هوا، برای اولین بار در تاریخ کشور، هشدار «قرمز» صادر کرده‌اند. بنابر پیش‌بینی هواشناسان گرمای بی‌سابقه‌ای برای اوایل هفته آینده در راه است که حتی می‌تواند افراد سالم را در معرض خطر بیماری‌های جدی و مرگ قرار ‌دهد. کل بریتانیا تحت وضعیت اضطراری ملی قرار خواهد گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، اداره هواشناسی بریتانیا گفته است که این هشدار برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نظر گرفته شده، زمانی که دمای هوای کشور احتمالاً به ۴۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید. آخرین رکورد گرمای بریتانیا ۳۸.۷ درجه سانتیگراد بود که در سال ۲۰۱۹ ثبت شد.

این هشدار همزمان با اظهارات اخیر دانشمندان که تغییرات آب و هوایی را علت افزایش موج‌های گرما در بریتانیا می‌دانند آمده است - آن هم در کشوری که بیشتر به خاطر آسمان‌های گرفته و خاکستری و بارندگی‌هایش در جهان شهرت دارد.

زنی در یک پارک فواره در لندن سعی دارد خنک شود
زنی در یک پارک فواره در لندن سعی دارد خنک شود

نیکوس کریستیدیس، دانشمند اقلیم‌شناسی در سازمان هواشناسی بریتانیا «مت آفیس»، می‌گوید احتمال دمایی مثل دمای پیش‌بینی شده برای هفته آینده، ۱۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که بدون تاثیرات فعالیت‌ بشر بر روی زمین، می توانست انتظارش را داشت.

گرمای بی‌سابقه در بریتانیا
گرمای بی‌سابقه در بریتانیا

کریستیدیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امیدوار بودیم به چنین وضعیتی نرسیم، اما برای اولین در تاریخ دمای ۴۰ درجه‌ای برای بریتانیا پیش بینی می‌کنیم.»

او افزود: «در یک مطالعه اخیر متوجه شدیم که احتمال روزهای بسیار گرم در بریتانیا رو به افزایش است و در طول قرن ادامه خواهد داشت.»

سازمان امنیت بهداشتی بریتانیا، بالاترین هشدار آب و هوای گرم خود را صادر کرده و کل کشور را تحت «وضعیت اضطراری» قرار داده است.

XS
SM
MD
LG