لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

آتش‌سوزی گسترده در پرتغال


آتش‌سوزی گسترده در پرتغال
آتش‌سوزی گسترده در پرتغال

بیش از سه هزار آتش‌نشان در کنار شهروندان پرتغال برای خاموش کردن آتش، تلاش می‌کنند.مردم پرتغال، گرچه ناامیدانه، اما همچنان می‌کوشند که همراه با آتش‌نشان‌ها خانه‌ خود را از چندین آتش‌سوزی جنگلی که در سراسر کشور گسترده شده‌است، برهانند.

این آتش‌سوزی‌ها به‌سبب «گرمای شدید و خشک‌سالی مرتبط با تغییرات آب و هوایی» تشدید شده‌است.

بخش مرکزی کشور پرتغال، در این هفته به‌دلیل آتش‌سوزی به‌شدت آسیب دیده‌ است.

در روستای بمپوستا، ساکنان از شلنگ‌های باغ برای آب‌پاشی بر چمن‌ و سقف خانه‌هایشان استفاده کردند. به این امید که بتوانند آن‌ها را از «شعله‌های قرمز خشمگین» که اواخر روز چهارشنبه از میان تپه‌های جنگلی به‌پیش میامد، نجات دهند.

بیش از هشتصد آتش‌نشان صبح روز پنج‌شنبه همچنان در منطقه لیریا، جایی که بمپوستا در آن قرار دارد، مشغول مبارزه بوده‌اند.پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در داخل این کشور هم‌جوار اقیانوس اطلس، در طول روز به ۴۴ درجه سانتیگراد (۱۱۱ درجه فارنهایت) برسد.

این افزایش دما به‌سبب «پیشروی توده هوای گرم و خشک منتشرشده از آفریقا است» که همچنان در لبه غربی شبه‌جزیره ایبری، گسترانده می‌شود.

در ماه ژوئن، ۹۶ درصد پرتغال در محدوده «خشکسالی شدید» رتبه‌بندی شد.

هوای گرم و زمین خشک شده، همراه با باد، ترکیبی کامل از آتش‌سوزی‌های شدید را ایجاد کرده است.

آنتونیو کاستا، نخست وزیر پرتغال روز پنج‌شنبه گفت: «با توجه به اینکه دمای هوا در روزهای آینده به‌طور غیرعادی بالا خواهد ماند، دولت قصد دارد که وضعیت هشدار برای آتش سوزی‌های جنگلی را تا یک‌شنبه تمدید کند».

این هشدار در ابتدا فقط برای یک هفته و تا روز جمعه اعلام شده‌بود.

دولت پرتغال، موقتا دسترسی عموم را به جنگل‌هایی که در معرض خطر خاص قرار دارند، ممنوع کرده‌است.استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی، ممنوع شده و آتش‌بازی نیز غیرقانونی اعلام شده‌ است.

اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواسته است که خود را برای آتش‌سوزی‌های جنگلی در تابستان امسال آماده کنند.

XS
SM
MD
LG