لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

گسترش آتش‌سوزی جنگلی کالیفرنیا؛ درختان غول‌پیکر سکوئیا در معرض تهدید قرار دارند


یک آتش‌نشان در کنار ریشه‌های یک درخت کهن سکوئیا
یک آتش‌نشان در کنار ریشه‌های یک درخت کهن سکوئیا

با ادامه آتش سوزی در پارک ملی «یوسمیتی» در کالیفرنیا که خاستگاه درختان شگرف و کهن «سکوئیا» است، مقامات می‌گویند که سرعت گستره این حریق تنها طی تعطیلات آخر هفته گذشته ۵ برابر شده است.

حریق جنگلی یوسمیتی تا روز یکشنبه حدود ۶۴۸ هکتار از این جنگل دیدنی را در کام خود فروبرده بود.

مسئولان پارک ملی متعاقب بروز این آتش‌سوزی ناحیه جنگلی وسیعی موسوم به «ماری پوسا گروو» را که بیش از ۵۰۰ درخت غول پیکر سکویا را در خود جای‌داده، محصور کرده و دسترسی عمومی به آن را بسته‌اند.

دود غلیظ برخاسته از این آتش سوزی موجب شده است مسئولان هشدارهایی را در مورد بدی کیفیت هوا در منطقه نیز منتشر کنند.

مقامات همچنین ساکنان محلی شهرک «واوونا»، میهمانان یک هتل و نیز یک اردوی جنگلی را تخلیه کرده‌اند. به برآورد اداره خدمات پارک، جمعاً ۱۶۰۰ نفر بر اثر این حریق جنگلی از خانه و کاشانه خود رانده شده اند.

این درحالی است که تا لحظه انتشار این خبر، ورودیه غربی گردشگاه همچنان به روی بازدیدکنندگان باز است.

پارک ملی «یوسمیتی» همه ساله حدود ۴ میلیون گردشگر مشتاق را بخود جلب میکند. شماری از درختان سکویا در این گردشگاه قدمتی ۳ هزار ساله دارند. «ژنرال شرمن» بزرگترین درخت شناخته شده زمین به بلندی ۸۳ متر در این پارک واقع است.

این درحالی است که هزاران درخت از این نوع در ۶ آتش سوزی عمده طی ۶ سال گذشته در حوزه «سیرا نوادا» در کالیفرنیا طعمه شعله‌ها شده و از بین رفته‌اند.

دلیل بروز حریق در گردشگاه ملی «یوسمیتی» همچنان نامعلوم و مورد تحقیق است، ضمن اینکه به گفته مقامات، هیچکس در جریان آتش سوزی مجروح نشده است.

این درحالی است که علت عمده آتش سوزی‌ها در این فصل دمای بالا و خشکی عنوان می‌شود. تغییرات اقلیمی در سالهای اخیر باعث شده است که افزایش دما و خشکسالی‌های بیشتری در سراسر جهان به وقوع بپیوندد.

XS
SM
MD
LG