لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

تخلیه هزاران نفر از مناطق پرخطر؛ آتش‌سوزی‌های جنگلی جنوب اروپا و ترکیه را فراگرفته است


آتش‌سوزی‌های جنگلی کشورهای مختلفی را درگیر خود کرده است.
آتش‌سوزی‌های جنگلی کشورهای مختلفی را درگیر خود کرده است.

آتش سوزی‌های جنگلی کشورهای فرانسه، اسپانیا، یونان و همچنین ترکیه را درنوردیده است.

مقامات روز یکشنبه برای کنترل آتش سوزی‌های برزگ در کشورهایی از جمله اسپانیا، یونان و فرانسه در جنوب اروپا تلاش کردند. افزایش دما و آتش‌سوزی‌ها باعث شده است که هزاران نفر مناطق مختلف را ترک ‌کنند.

رویترز گزارش داده است که در اسپانیا، هلیکوپترها آب را روی شعله‌های آتش می‌ریزند اما گرمای شدید و کار در مناطق اغلب کوهستانی فعالیت آتش نشانان را سخت کرده است.

سازمان ملی هواشناسی اسپانیا برای روز یکشنبه هشدار داد که دمای هوا به شدت بالا می‌رود و پیش‌بینی کرد دمای هوا به بیش از ۴۲ درجه سانتی‌گراد در بخش‌هایی از کشور برسد. این سازمان اعلام کرد که موج گرما روز دوشنبه پایان خواهد یافت، اما هشدار داد که دمای هوا به طور غیرعادی بالا باقی خواهد ماند.

به نوشته رویترز اسپانیا حدود یک هفته موج گرما را تجربه کرده است که به ۴۵.۷ درجه سانتیگراد نیز رسیده است.

برخی از بازنشستگان بریتانیایی که در مالاگا سکونت دارند مجبور شدند روز شنبه به سرعت از خانه فرار کنند و همراه با سایر مردم به یک مرکز ورزشی محلی منتقل شدند.

پی‌بی‌اس نیز گزارش داده است که ترکیه که صحنه آتش سوزی‌های ویرانگر در تابستان سال گذشته بود، بار دیگر شاهد آتش‌سوزی‌های جنگلی است. رسانه‌های محلی از آتش سوزی در استان‌های ازمیر و هاتای در ترکیه خبر داده‌اند.

آتش‌سوزی‌های ناشی از بادهای شدید و دمای سوزان در سال گذشته مناطق مدیترانه و اژه ترکیه را درنوردید و دست‌کم هشت نفر را کشت. آن آتش‌سوزی‌ها به انتقادات شدید از دولت ترکیه به دلیل عدم آمادگی و واکنش ناکافی‌ منجر شد.

در پرتغال، آتش نشانان برای کنترل پنج آتش سوزی در جنگل ها و روستاها در مرکز و شمال این کشور در تلاش هستند. وزارت بهداشت پرتغال اواخر روز شنبه اعلام کرد که در هفت روز گذشته ۶۵۹ نفر بر اثر موج گرما جان باخته‌اند. پرتغال با خشکسالی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کند.

در یونان، گروه آتش نشانی روز شنبه اعلام کرد که ۷۱ آتش سوزی طی ۲۴ ساعت رخ داده است.

در جنوب غربی فرانسه مقامات بعد از ظهر یکشنبه اعلام کردند آتش سوزی جنگلی در ژیروند در حال حاضر به مساحتی بیش از ۱۱هزار هکتار گسترش یافته است و بیش از ۱۴هزار نفر از منطقه تخلیه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG