لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

رئیس جمهوری فرانسه: اکنون توپ احیای برجام در زمین ایران است


رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید احیای توافق برجام به ایران بستگی دارد.

امانوئل مکرون روز جمعه ۴ شهریور در حاشیه سفر به الجزایر درباره شانس موفقیت احیای برجام گفت که «اکنون توپ در زمین ایران است.»

رئیس جمهوری فرانسه پیشتر با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرده بود.

آقای مکرون گفت که سرنوشت احیای برجام به ایران بستگی دارد و حتی اگر همه چیز را حل نکند، مفید خواهد بود.

بعد از پیشنهاد اتحادیه اروپا، ایران ۲۴ مرداد در نامه‌ای به آمریکا نظرات خود را بیان کرد. این هفته (۲ شهریور) آمریکا هم پاسخ ایران را از طریق طرف اروپایی داد.

هنوز جزئیات زیادی از پاسخ آمریکا به ایران مشخص نشده اما روز پنجشنبه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که پاسخ آمریکا به ایران معقول بود؛ و امیدواریم هرچه سریعتر توافق شود.

روز چهارشنبه وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع نوشت، بعید است که آمریکا نظرات جمهوری اسلامی درباره متن توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا را بپذیرد.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک که در جریان مذاکرات هستند، نوشت عدم پذیرش پیشنهادات ایران از سوی آمریکا ممکن است منجر به چند دور مذاکرات جدید یا ارایه پیشنهادات دیگری شود که این مذاکرات را طولانی خواهد کرد.

روز سه‌شنبه، جان کربی هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید به شبکه خبری فاکس نیوز گفت که دولت بایدن همچنان به احیای برجام متعهد است.

پیشتر، یک مقام ارشد ایالات متحده روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که ایران برخی از خواسته‌های اصلی خود برای احیای برجام، از جمله اصرارش در مورد بسته شدن برخی از تحقیقات از برنامه هسته‌ای آن توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، را کنار گذاشته و این امر احتمال رسیدن به توافق را بیشتر کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG