لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

جدال توییتری عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا و شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره برجام


سناتور جیم ریش عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا
سناتور جیم ریش عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا

سناتور جیم ریش عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا در رشته توئیتی از سیاست دولت جو بایدن درباره احیای برجام انتقاد کرد.

او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «رژیم ایران برای تضمین برجام از دولت بایدن خواسته تا به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان دهد، از شرکت‌های غربی فعال در ایران محافظت کند و به ایران اجازه دهد تا در صورت خروج دولت آینده آمریکا از توافق، کار ساخت تسلیحات هسته‌ای را تسریع بخشد.»

این سناتور جمهوریخواه افزود:« این خواسته‌های ایران، باج‌خواهی است و به‌ عنوان یک شکست بزرگ ، پس از خروج فاجعه‌بار از افغانستان ، برای سیاست خارجی بایدن در تاریخ ثبت خواهد شد.»

او در ادامه نوشت:« این معامله، امنیت شرکای ما و آمریکایی‌ها در منطقه را تهدید خواهد‌کرد. ایران همچنان به طراحی ترور مقامات سابق آمریکایی، کمک به روسیه با پهپادهای مسلح برای حمله به اوکراین، و حمله به سربازان و دیپلمات‌های ما ادامه می‌دهد.»

جیم ریش در پایان تاکید کرد:« لغو تحریم های ایران تنها اقدامات تروریستی ایران را افزایش خواهد داد.»

اما در پاسخ به این رشته توییت، شورای امنیت ملی کاخ سفید در حساب توییتری این نهاد نوشته است: « هیچ یک از این ادعاها صحت ندارند. ما به هیچ وجه چنین شرایطی را نمی‌پذیریم. ما همچنین نباید توافقی را که موثر بود ترک می‌کردیم تا حالا شاهد تسریع فزاینده برنامه هسته‌ای ایران باشیم.»

گفتنی است از سه‌شنبه، وزارت امور خارجه آمریکا سرگرم بررسی پاسخ ایران به اتحادیه اروپا در مورد متن پیشنهادی توافق است. پرایس امروز آنچه «پاسخ» ایران خوانده شده را «نظرات» ایران توصیف کرد و مانند روزهای گذشته گفت:«طبق آنچه از واشنگتن خواسته شده، نظر خود را مستقیماً و بطور محرمانه به اتحادیه اروپا خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG