لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

جان کربی:  بایدن همچنان به احیای برجام متعهد است


جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید - آرشیو
جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید - آرشیو

جان کربی می‌گوید که دولت بایدن اصرار دارد از طریق احیای برجام مانع از دسترسی تهران به سلاح هسته‌ای شود.

جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه «فاکس‌نیوز» آمریکا به انتقادات در مورد تلاش‌‌های دولت آمریکا برای بازگشت به برجام پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال مجری فاکس‌نیوز در مورد ابراز نگرانی نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائيل گفت ما نگرانی‌های اسرائيل را درک می‌کنیم، آنها قبلا هم این نگرانی‌ها را گفته بودند. کربی گفت ما طی این پروسه حدود ۱۶ یا ۱۷ ماهه برای مذاکرات احیای برجام با همتایان اسرائيلی دائم در تماس بوده‌ایم. او گفت که اسرائيل در مورد نگرانی‌هایش شفاف بوده است اما جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از قبل نیز معتقد بوده است و اکنون هم اعتقاد دارد که حل هر مشکلی در خاورمیانه با وجود یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای دشوارتر می‌شود.

کربی گفت اعتقاد رئیس جمهوری آمریکا همچنین این است که دیپلماسی بهترین مسیر برای رسیدن به نتیجه‌ای است که در آن ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.

هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ به شبکه فاکس نیوز گفت که آقای بایدن متعهد بوده است که به توافق برجام که در سال ۲۰۱۵ امضا شد برگردد و ما هنوز روی این روند کار می‌کنیم.

جان کربی در پاسخ به این سخنان مجری فاکس نیوز که در مورد نبود بازرسی‌های سرزده هسته‌ای از ایران انتقاد می‌کرد گفت احیای برجام، ایران را به چارچوب یکی از «سختگیرانه ترین» رویه‌های بازرسی هسته‌ای که تاکنون آمریکا در مورد آن مذاکره کرده است، بر می‌گرداند.

مجری فاکس نیوز به کربی گفت که ایرانی‌ها در این زمینه تقلب کرده‌اند که او پاسخ داد که در پنج سال گذشته برجام وجود نداشته است و البته که ایران توانست برنامه هسته‌ای خود را گسترش دهد.

جان کربی گفت اگر ایران از در زمینه هسته‌ای تقلب کند با وجود توافق متوجه آن خواهیم شد.

مجری فاکس نیوز با طرح این سوال که کشورهای عرب متحد آمریکا و اسرائيل مخالف احیای برجام هستند و آیا بازگشت به آن آمریکا را در میان متحدانش منزوی نمی کند خواستار واکنش دولت بایدن در این خصوص شد. جان کربی پاسخ داد که موضوع عکس این قضیه است و این آمریکا بود که هنگام خروج از برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ منزوی شد.

هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید در ادامه گفت که خروج آمریکا از برجام با مخالفت متحدان اروپایی و بسیاری دیگر مواجه شد و حالا آمریکا و ایران می‌خواهند به توافق برجام بازگردند. او جمع‌بندی کرد که می‌خواهیم به برجام بازگردیم تا امکان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را حذف کنیم.

XS
SM
MD
LG