لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

اکسیوس: دولت بایدن سعی کرده به اسرائیل اطمینان دهد که با اعطای امتیازهای جدید به ایران، موافقت نکرده است


برجام | JCPOA
برجام | JCPOA

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی گفته‌اند که دولت بایدن در روزهای اخیر سعی کرده به اسرائیل اطمینان دهد که با دادن امتیازهای جدید به ایران، موافقت نکرده و دستیابی به توافق هسته‌ای، قریب‌الوقوع نیست.

به‌گزارش اکسیوس، در عین حال، مقام‌های اسرائیلی گفتند که به این گفته‌های دولت بایدن، اطمینان ندارند.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از نزدیک‌ شدن به مرحله توافق است و این منجر به اصطکاک میان ایالات متحده و اسرائیل شده‌ است. اسرائیل با احیای برجام مخالف است.

بنا بر گزارش رسانه‌‌ها، کاخ سفید در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در پی این بود که یک‌بار دیگر به اسرائیلی‌ها اطمینان دهد که این دولت بایدن نیست که امتیاز می‌دهد، بلکه ایران است که از درخواست خود مبنی بر حذف سپاه پاسداران از «لیست تروریست‌ها» که توسط ایالات متحده تنظیم‌شده، صرف‌ نظر کرده‌ است.

مقام‌های اسرائیلی تایید کردند که در روزهای اخیر بحث‌هایی شدید با ایالات متحده انجام شده‌است.بیشتر این بحث‌ها پشت درهای بسته باقی مانده و اوضاع را دشوارتر کرده‌ است.

گرچه ممکن است توافق نسبت به دو هفته پیش دست‌یافتنی‌تر باشد، اما نتیجه از اکنون نامشخص است، زیرا برخی شکاف‌ها هنوز باقی است و احتمال نزدیک بودن توافق را کاهش می‌دهد.

ایران، هفته گذشته به پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا که میانجی بین آمریکا و ایران بوده است، پاسخ رسمی داد.

نگرانی اسرائیل با توجه به این‌که این کشور اکنون در یک کارزار انتخاباتی قرار دارد، تشدید شده‌است.

اگر توافق هسته‌ای قبل از انتخابات نوامبر اعلام شود، می تواند یک دستاویز سیاسی را به بنیامین نتانیاهو، رهبر مخالفان دولت بدهد تا در انتخابات آتی علیه یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی این کشور استفاده کند.

پنج‌شنبه گذشته، مقام‌های ارشد اسرائیلی به خبرنگاران گفتند:« لاپید به کاخ سفید گفته است که پیش‌نویس اتحادیه اروپا فراتر از توافق ۲۰۱۵ برجام است و از خطوط قرمز دولت بایدن نیز عبور می‌کند.»

XS
SM
MD
LG