لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

گروسی: آژانس بدون دریافت پاسخ معتبر از ایران پرونده مسائل باقیمانده را نمی‌بندد


رئیس سازمان انرژی اتمی، رافائل گروسی - آرشیو
رئیس سازمان انرژی اتمی، رافائل گروسی - آرشیو

رئیس سازمان انرژی اتمی، رافائل گروسی، می‌گوید که او به هیچ وجه حاضر نیست که پرونده مربوط به مسائل حل نشده با ایران را بدون دریافت پاسخ معتبر از ایران ببندد.

گروسی این اظهارات را در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان که در روز دوشنبه پخش شد، اعلام کرد.

مجری برنامه تلویزیونی سی‌ان‌ان، بکی اندرسون، از گروسی پرسید که در گزارشی که در ماه ژوئن منتشر کرد، گفته بود ایران به سوالات آژانس نتوانسته است پاسخ قانع کننده فنی بدهد، و آیا حالا او حاضر است آن پرونده را بدون دریافت پاسخ‌های مورد نظر ایران ببندد؟

گروسی در پاسخ به این پرسش گفت که برای اعضای این سازمان قابل قبول نیست که به خاطر مسائل سیاسی وظایف خود را انجام ندهند چرا که این نهاد یک وظیفه حقوقی دارد.

گروسی در مصاحبه‌ خود که روز دوشنبه پخش شد گفت سازمانش می‌خواهد این پرونده را ببندد اما «تاکنون توضیحات فنی معتبری که ما نیاز داریم که منشأ بسیاری از آثار (ذرات) اورانیم را بدهد» از ایران دریافت نکرده است. ایران می‌گوید که به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست. اما ناظران می‌گویند که برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران منحصر به کشورهایی است که برنامه تسلیحات هسته‌ای دارند.

گفته می‌شود یکی از درخواست‌های ایران برای احیای برجام، پایان تحقیقات برجام در مورد مسائل حل نشده میان این کشور و آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی هسته‌ای سازمان ملل متحد، است.

رافائل گروسی اواسط خرداد ماه ۱۴۰۱ در اظهاراتی خطاب به شورای حکام آژانس گفت ایران همچنان از ارائه پاسخ درباره ذرات یافت شده اورانیوم در سه سایت هسته‌ای اعلام‌نشده، خودداری کرده و نتوانسته است نگرانی‌ها در مورد زیر پا گذاشتن توافق منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای را کاهش دهد.

گروسی گفت: «ایران توضیحاتی ارائه نکرده است که از نظر فنی در رابطه با یافته‌های آژانس در سه مکان اعلام‌نشده در ایران، سنخیت داشته باشد

گروسی گفت که ایران همچنین موقعیت فعلی مواد هسته‌ای و یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای را که در سال ۲۰۱۸ از تورقوزآباد خارج شده‌است، به آژانس اطلاع نداده است.

اسرائيل برای نخستین بار فاش کرد که ایران در تورقوزآباد فعالیت‌های هسته‌ای انجام داده است. مقامات اسرائيل به طور علنی می‌گویند که مخالف احیای برجام هستند.

XS
SM
MD
LG