لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

انتخابات فرانسه؛ پیروزی احتمالی لوپن اروپا را متلاطم می‌کند


مارین لوپن، نامزد راست‌افراطی از حزب اجتماع ملی
مارین لوپن، نامزد راست‌افراطی از حزب اجتماع ملی

فرانسوی‌ها روز یکشنبه در حالی برای انتخاب رئیس جمهور کشورشان به پای صندوق‌های رای می‌روند که بر اساس نظرسنجی‌ها مارین لوپن، نامزد راست‌افراطی از حزب اجتماع ملی، با اختلافی اندک پشت سر امانوئل مکرون، رئیس جمهور کنونی فرانسه قرار دارد.

در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین ادامه دارد، پیروزی احتمالی لوپن در این انتخابات پیامدهای بسیاری برای امنیت اروپا خواهد داشت.

ارتباط با پوتین

در مناظره داغ تلویزیونی روز چهارشنبه میان مکرون و لوپن، رئیس جمهوری فرانسه ارتباطات رقیب راست‌گرای خود و حزبش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را برجسته کرد. خانم لوپن و حزب اجتماع ملی در سال ۲۰۱۴ چند بار از روسیه وام گرفته‌اند. مکرون این مساله را در مناظره مطرح کرد و لوپن دلیل آن را به خودداری بانک‌های فرانسه از دادن وام به وی و حزبش نسبت داد.

تغییرات ناتو

مارین لوپن اوایل ماه جاری میلادی در ارتباط با ناتو و روسیه گفت: «به محض پایان یافتن جنگ روسیه و اوکراین و حل و فصل آن با یک معاهده، خواستار روابط حسنه راهبردی میان ناتو و روسیه خواهم شد.»

در حالیکه خانم لوپن تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کرده، لبه تیغ انتقادات رهبر ۵۳ ساله راست‌گرای حزب اجتماع ملی از ولادیمیر پوتین چندان تیز نبوده است. او منتقد ارائه تسلیحات سنگین به اوکراین از سوی اعضای ناتو است و قصد دارد پیوندهای فرانسه با این پیمان راهبردی نظامی را تضعیف کند.

اتحاد غرب

یک تحلیلگر فرانسوی در گفت‌وگویی با صدای آمریکا عنوان کرد پیروزی لوپن سبب تضعیف شدید اتحاد غربی‌ها در برابر روسیه خواهد شد. به گفته وی، مارین لوپن از نخستین کسانی بود که حاکمیت روسیه بر شبه‌جزیره کریمه را به رسمیت شناخت و علنا با تحریم سوخت‌های فسیلی و گاز و نفت روسیه مخالفت کرده است.

با این همه، نظرسنجی‌های اخیر حاکی از افزایش آرای او است.

مارین لوپن تمرکز کارزارهای انتخاباتی‌اش را بر روی هزینه‌های فزاینده زندگی فرانسویان گذاشته و از مکرون به عنوان رئیس جمهوری منزوی یاد کرده که به جای فرانسه نسبت به اروپا وسواس دارد. نظرسنجی‌ها حاکی از افزایش محبوبیت خانم لوپن در مناطق روستایی و نیز نسل‌های جوان‌تر فرانسوی است که از کمبود شغل و فرصت‌ها سرخورده شده‌اند.

فرگزیت؟

مارین لوپن اگرچه سال‌ها خواستار خروج فرانسه از اتحادیه اروپا بود اکنون می‌گوید به دنبال «فرگزیت» نیست.

وی طی سخنانی در ١٣ آوریل در این ارتباط گفت: «این پروژه ما نیست. ما می‌خواهیم اتحادیه اروپا را از درون اصلاح کنیم. هرچه بیشتر خود را از خلقه بروکسل رها کنیم و در عین حال در اتحادیه اروپا باقی بمانیم، به همان میزان خود را بیشتر به روی جهان باز خواهیم کرد. به نظر من این چیزی است که انگلیسی‌ها به خوبی درک کردند.»

واکنش جهانی

رهبران اروپایی عمدتا از اظهارنظر درباره انتخابات فرانسه خودداری کرده‌اند. با این حال جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز پنجشنبه گفت انتخاب مجدد مکرون «یک اتفاق خوب برای جهان» خواهد بود.

برخی از تحلیلگران معتقدند انتخاب مجدد مکرون سبب تعمیق هرچه بیشتر شکاف طبقاتی میان داراها و ندارها در فرانسه و در نتیجه موجب بروز مشکلات بیشتری در سال‌های آینده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG