لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

زورآزمایی تاریخی راست افراطی و میانه‌روها برای رسیدن به الیزه


مارین لوپن و امانوئل مکرون
مارین لوپن و امانوئل مکرون

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز ۲۴ آوریل برگزار می‌شود. ناظران از هم اکنون پیش بینی می‌کنند که پیروزی احتمالی نامزد جناح راست فرانسه، تاثیر بسیار عظیمی بر اتحادیه اروپا، سیاست غرب و جنگ جاری در اوکراین خواهد داشت.

کارشناسان می‌گویند که پیروزی مارین لوپن نامزد راست افراطی که رقیب امانوئل ماکرون رئیس جمهوری کنونی فرانسه است نه تنها بر روند دموکراسی در غرب و جهان آسیب جدی وارد می‌سازد، بلکه بر قواعد تجاری حاکم بر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تاثیر منفی خواهد داشت ضمن اینکه در جبهه متحد اتحادیه اروپا در مقابله با تهاجم روسیه به اوکراین شکاف جدی ایجاد می‌کند.

مهناز شیرالی، جامعه‌شناس و استاد مؤسسه‌ مطالعات سیاسی پاریس، با اشاره به مواضع لوپن در حوزه سیاست بین‌الملل به صدای آمریکا گفت: «موضع او در قبال روسیه و تهاجم به اوکراین و حمایت او تا آخرین روزها از پوتین، نشانه‌هایی قابل توجه است.»

خانم لوپن که از طرفداران ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بود، در پی تهاجم جاری روسیه به اوکراین، نظرش را تعدیل کرده و می‌گوید، درباره پوتین اشتباه می‌کرده است.

این در حالی است که خانم لوپن با سیاست ضد مهاجرپذیری و دیدگاه و برنامه ناسیونالیستی خود و جناح طرفدارانش‌، درست در نقطه مقابل دیدگاه میانه‌رو در اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد.

طرفداران مارین لوپن در کنار اتوبوس کمپین انتخاباتی او
طرفداران مارین لوپن در کنار اتوبوس کمپین انتخاباتی او

مارین لوپن که در انتخابات ریاست جمهوری ۵ سال پیش از امانوئل ماکرون شکست خورد، در این مدت توانسته است وضعیت خود در نظر سنجی‌ها را بهبود بخشد، هرچند هنوز هم ماکرون در نظرسنجی‌ها از رقیب راستگرای خود پیشتاز است.

لوپن همچنین اعلام کرده که برنامه او در صورت پیروزی در انتخابات جاری، اعمال کنترل شدید مرزهای فرانسه بر واردات کالاها و مهاجران، کاستن از سهم فرانسه به بودجه اتحادیه اروپا، و لغو برتری قوانین اتحادیه بر قوانین ملی فرانسه است.

به نظر کارشناسان تاثیر دیگر پیروزی احتمالی خانم لوپن، تقویت موضع چهره‌های راستگرای کنونی در رأس دو کشور مجارستان و لهستان است و این امر می‌تواند موجب ایجاد یک جبهه قوی از راستگرایان در قلب اتحادیه اروپا شود.

XS
SM
MD
LG