لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

نتایج اولیه انتخابات فرانسه: مکرون و لوپن به دور دوم می‌روند


تصویری از امانوئل مکرون و مارین لوپن
تصویری از امانوئل مکرون و مارین لوپن

نتایج اولیه انتخابات فرانسه حاکی از آن است که انتخابات به دور دوم می‌رود و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فعلی، و مارین لوپن، نامزد راست افراطی، آرای کافی برای رقابت نهایی در انتخابات ۲۴ آوریل را کسب کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس برآوردها پیش‌بینی می‌شود آقای مکرون بین ٢٨.١ درصد تا ٢٩.٧ درصد از آرا را کسب کند در حالیکه رقیب وی، خانم لوپن، نیز بین ٢٣.٣ درصد تا ۲۴.٧ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌است.

بدین‌ترتیب دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ۲۴ آوریل، دوئلی بین مکرون به عنوان یک لیبرال اقتصادی و گلوبالیست از یک طرف و لوپن به عنوان یک ملی‌گرای اقتصادی عمیقا بدبین به اروپا خواهد بود.

خانم لوپن تا پیش از جنگ اوکراین بارها از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ستایش کرده بود.

در دو دهه گذشته، هیچ کدام از روسای جمهوری فرانسه موفق نشده است برای دو دوره بر کرسی ریاست جمهوری در کاخ الیزه تکیه بزند.

تا چند هفته پیش، نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی آسان مکرون، طرفدار اتحادیه اروپا، حکایت داشت که احتمال این پیروزی با دیپلماسی فعال مکرون در مورد اوکراین، بهبود اقتصادی قوی و ضعف اپوزیسیون، تقویت شده بود.

اما ورود دیرهنگام مکرون به کارزار انتخاباتی، با تنها یک تجمع بزرگ که حتی حامیانش نیز آن را ضعیف تلقی کردند و تمرکز او بر طرح غیرمحبوب برای افزایش سن بازنشستگی،‌ و افزایش شدید تورم، به نتایج او در‌ نظرسنجی‌ها ضربه زد.

در مقابل، موضع لوپن از جناح راست افراطی ضد مهاجرت، با تمرکز چند ماهه بر مسئله هزینه زندگی تقویت شد.

در این انتخابات ۱۲ نامزد حضور داشتند.

بر اساس قانون انتخاباتی فرانسه اگر در مرحله اول هیچ کدام از نامزدها نتواند حد نصاب بیش از ۵۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص دهد، دو نامزدی که بیشترین رای را دارند، به مرحله دوم رای‌گیری، راه خواهند یافت.

XS
SM
MD
LG