لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۳

فرانسه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری؛ متحدان لوپن: اجرای «طرح ممنوعیت حجاب» تدریجی خواهد بود


مارین لوپن
مارین لوپن

متحدان سیاسی مارین لوپن روز دوشنبه اعلام کردند در صورت پیروزی این نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، طرح ممنوعیت حجاب «گام‌به‌گام» و تنها در صورت تصویب پارلمان فرانسه اجرا خواهد شد.

رویترز می‌گوید این تغییر لحنی آشکار در مورد امکان‌پذیر بودن اجرای چنین طرحی است.

طرح ممنوعیت حجاب یکی از بحث‌برانگیزترین موضوع‌ها در فضای سیاسی فرانسه در سال‌های اخیر بوده، و در حالی که قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هفته آینده با حضورمارین لوپن و امانوئل ماکرون برگزار شود، کماکان موضوعی داغ در کارزارهای انتخاباتی است.

لوئیس آلیوت، شهردار دست راستی پرپینیان و از متحدان خانم لوپن روز دوشنبه در گفت‌وگویی اعلام کرد ممنوعیت حجاب یکی از ابزارهای مبارزه با «اسلامگرایی» است اما اجرای آن به گفته او باید «تدریجی» و با تصمیم پارلمان باشد. او گفت چنین ممنوعیتی ابتدا باید شامل ادارات دولتی شود.

دیوید راشلین، شهردار شهر مدیترانه‌ای فرجوس و متحد سیاسی مارین لوپن، نیز روز دوشنبه با اتخاذ موضعی نرم‌تر گفت: «ما نمی‌خواهیم به مردم حمله کنیم...همه کسانی که حجاب دارند اسلامگرا نیستند.»

مارین لوپن پیشتر گفته است حجاب نشانه باور مذهبی فرد نیست بلکه «لباس متحدالشکل اسلامگراها» است و باید استفاده از آن در فضاهای عمومی فرانسه ممنوع شود.

کارشناسان می‌گویند که پیروزی مارین لوپن که رقیب امانوئل ماکرون رئیس جمهوری کنونی فرانسه است نه تنها بر روند دموکراسی در غرب و جهان آسیب جدی وارد می‌کند، بلکه بر قواعد تجاری حاکم بر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تاثیر منفی خواهد داشت، ضمن اینکه در جبهه متحد اتحادیه اروپا در مقابله با تهاجم روسیه به اوکراین شکاف جدی ایجاد می‌کند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز ۲۴ آوریل برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG