لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

مکرون یا لوپن؟ فرانسه مهمان بعدی الیزه را انتخاب می‌کند


امانوئل مکرون و مارین لوپن، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
امانوئل مکرون و مارین لوپن، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۴ آوریل برگزار می‌شود و طی آن امانوئل مکرون، رئیس جمهوری کنونی فرانسه، در رقابتی سرنوشت‌ساز به مصاف مارین لوپن، نامزد راست افراطی، می‌رود.

در دور نخست این انتخابات که روز ١٠ آوریل برگزار شد، ١٢ نامزد بر سر تصاحب کرسی ریاست جمهوری در کاخ الیزه برای پنج سال آینده رقابت کردند که در نهایت امانوئل مکرون با کسب ۲۷.۸۵ درصد نفر اول شد.

اما از آنجا که بر اساس قانون انتخاباتی فرانسه وی از کسب حد نصاب ۵٠ درصد کل آرا در دور نخست ناکام ماند، باید در دور دوم انتخابات به مصاف مارین لوپن برود که با کسب ٢٣.١ درصد آرا در دور نخست، پس از آقای مکرون در جایگاه دوم قرار گرفت.

امانوئل مکرون

امانوئل ژان-میشل فردریک مکرون ۴۴ ساله دارنده مدرک کارشناسی ارشد در رشته سیاستگذاری عمومی از انستیتوی علوم سیاسی پاریس است. وی که بعدا به بانکداری روی آورد، در سال ٢٠١٧ و پس از پیروزی در مقابل مارین لوپن در دور دوم انتخابات موفق شد در سن ٣٩ سالگی لقب جوان‌ترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه را به خود اختصاص دهد.

امانوئل مکرون
امانوئل مکرون

آقای مکرون میانه‌رو طرفدار بازار آزاد و کاهش کسری بودجه دولت است. وی که در کتابش با عنوان انقلاب خود را هم چپ و هم لیبرال خوانده است، توسط فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری پیشین فرانسه، «رئیس جمهوری افراد بسیار ثروتمند» نامیده شده است.

از لحاظ سیاست خارجی، موافق کارزار نظامی به رهبری عربستان علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران است. وی استعمار الجزایر را «جنایت علیه بشریت» خوانده، از اظهارنظر درباره به رسمیت شناختن یک دولت فلسطینی در آینده سرباز زده، منتقد ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک بوده، و با انتقاد شدید از نقش ترکیه در منازعه آذربایجان و ارمنستان بر سر ناگورنو-قره‌باغ بیانیه‌های دولت اردوغان در این ارتباط را «خطرناک» توصیف کرده است.

آقای مکرون طرفدار یک اروپای واحد و فدرال است و طی ماه‌های اخیر ضمن تلاش برای حفظ روابط با روسیه، همگام با سایر قدرت‌های اروپایی و ناتو تجاوزگری ولادیمیر پوتین در اوکراین را محکوم کرده و در کارزار گسترده بین‌المللی تحریم مسکو نقش برجسته‌ای داشته است.

مارین لوپن

مارین آن پرین لوپن ۵۳ ساله دارنده دو مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های حقوق و مطالعات پیشرفته حقوق جزا از دانشگاه پانتئون آسا در پاریس است و طی سال‌های ١٩٩٢ تا ١٩٩٨ به عنوان یک وکیل مورد تایید کانون وکلای پاریس خدمت کرده است.

مارین لوپن
مارین لوپن

ژان ماری-لوپن پدر مارین لوپن بنیانگذار حزب جبهه ملی است. خانم لوپن بین سال‌های ٢٠١١ تا ٢٠٢١ رهبر این حزب بود که اکنون به اجتماع ملی تغییر نام داده است. وی همچنین از سال ٢٠١٧ عضو مجلس ملی فرانسه بوده است.

وی در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال‌های ٢٠١٢ و ٢٠١٧ نیز نامزد بود که باز نخست با کسب رتبه سوم پس از فرانسوا اولاند و نیکولای سارکوزی به دور دوم راه نیافت اما در سال ٢٠١٧ پس از راهیابی به دور دوم، در مقابل امانوئل مکرون ناکام ماند.

در طیف سیاسی فرانسه، مارین لوپن یک راستگرا است. او و حزبش به شدت از سیاست مهاجرتی کنونی فرانسه و همچنین چندفرهنگ‌گرایی انتقاد می‌گیرند. به باور خانم لوپن، کاهش خدمات اجتماعی کنونی برای مهاجران سبب می‌شود افراد کمتری به فرانسه پناه ببرند. به دنبال بهار عربی و ورود موجی از پناهجویان خاورمیانه‌ای به اروپا، این نامزد راستگرا خواستار لغو منطقه شینگن و برقراری مجدد کنترل فرانسه بر مرزهایش شده بود.

او حامی استقلال فرانسه در زمینه انرژی با تاکید ویژه بر انرژی هسته‌ای و برقابی است. در زمینه اقتصادی نیز وی مخالف خصوصی‌سازی خدمات عمومی و اجتماعی است.

مارین لوپن از منتقدان سرسخت رجب طیب اردوغان است و ضمن انتقاد از روابط نزدیک فرانسه با عربستان و قطر، طرفدار روابط نزدیک‌تر با مصر و امارات متحده عربی است.

اما در ارتباط با اوکراین، خانم لوپن پیشتر اعلام کرده بود خواهان روابط نزدیک‌تری با روسیه و منتقد رویکرد ایالات متحده و ناتو در قبال روسیه است اگرچه اخیرا اقدامات دولت پوتین در اوکراین را مورد انتقاد قرار داده و اعلام کرده از پناهجویان اوکراینی حمایت می‌کند. خانم لوپن تا پیش از جنگ اوکراین بارها از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ستایش کرده بود.

XS
SM
MD
LG