لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: مکرون و لوپن به دور دوم راه یافتند


دو هفته دیگر فرانسوی‌ها بین امانوئل مکرون و مارین لوپن (راست)، یک نفر را به عنوان رئیس جمهوری خود بر می‌گزینند.
دو هفته دیگر فرانسوی‌ها بین امانوئل مکرون و مارین لوپن (راست)، یک نفر را به عنوان رئیس جمهوری خود بر می‌گزینند.

با پایان شمارش ۹۸ درصد آرا، امانوئل مکرون و مارین لوپن به دور دوم انتخابات فرانسه رفتند و دو هفته دیگر، فرانسوی‌ها یکی از این دو را به عنوان رئیس جمهوری جدید کشور انتخاب خواهند کرد.

با شمارش این میزان آرا تا صبح دوشنبه ۲۲ فروردین، مکرون رئیس جمهور فعلی فرانسه توانست بیش از ۹ میلیون رای (۲۷.۳ درصد) و خانم لوپن نامزد راست افراطی ۸ میلیون (۲۴درصد) آرا را کسب کند. این دو از سایر رقبا، رای بیشتری کسب کردند.

بر اساس قانون انتخاباتی فرانسه اگر در مرحله اول هیچ کدام از نامزدها نتواند حد نصاب بیش از ۵۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص دهد، دو نامزدی که بیشترین رای را دارند، به مرحله دوم رای‌گیری، راه خواهند یافت.

سی‌ان‌ان براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته می‌گوید ماکرون در دور بعدی با کسب ۵۱ درصد آرا پیروز نهایی انتخابات خواهد بود. با این حال برخی کارشناسان رقابت را نزدیک می‌دانند.

پیشتر برای دور اول پیش بینی شده بود که مکرون ۲۸ تا ۲۹ درصد و لوپن ۲۳ تا ۲۴ آرا را در دور اول کسب کنند.

دور دوم انتخابات فرانسه روز ۲۴ آوریل، چهارم اردیبهشت، برگزار می‌شود.

بدین‌ترتیب دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ۲۴ آوریل، دوئلی بین مکرون به عنوان یک لیبرال اقتصادی و گلوبالیست از یک طرف و لوپن به عنوان یک ملی‌گرای اقتصادی عمیقا بدبین به اروپا خواهد بود.

خانم لوپن تا پیش از جنگ اوکراین بارها از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ستایش کرده بود.

در دو دهه گذشته، هیچ کدام از روسای جمهوری فرانسه موفق نشده است برای دو دوره بر کرسی ریاست جمهوری در کاخ الیزه تکیه بزند.

تا چند هفته پیش، نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی آسان مکرون، طرفدار اتحادیه اروپا، حکایت داشت که احتمال این پیروزی با دیپلماسی فعال مکرون در مورد اوکراین، بهبود اقتصادی قوی و ضعف اپوزیسیون، تقویت شده بود. اما ورود دیرهنگام مکرون به کارزار انتخاباتی، با تنها یک تجمع بزرگ که حتی حامیانش نیز آن را ضعیف تلقی کردند و تمرکز او بر طرح غیرمحبوب برای افزایش سن بازنشستگی،‌ و افزایش شدید تورم، به نتایج او در‌ نظرسنجی‌ها ضربه زد.

در مقابل، موضع لوپن از جناح راست افراطی ضد مهاجرت، با تمرکز چند ماهه بر مسئله هزینه زندگی تقویت شد.

در انتخابات دور اول، ۱۲ نامزد حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG